Tag Archives: сахара

(ВИДЕО+ФОТО) Во Сахара паднал снег и ги покрил песочните дини

Во пустината Сахара во северозападниот дел на Алжир температурата е многу ниска, а паднал и снег. Снегот што делумно ги покри песочните дини ги воодушевил децата од околните градови како Мекалис. Ниските температури и белата прекривка биле дочекани со воодушевување и претставуваат олеснување по жештините во најтоплата пустина на светот. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Не е Марс туку Алпите: Зошто терените за скијање станале црвени?

Прашината од Сахара стигнала до ски-центарот на Алпите и го обоила снегот во портокалова боја. Песочна бура од африканската пустина во моментов се пробива низ континентот. Скијачките патеки во селото Ла Фоули во швајцарскиот скијачки центар Вал Ферет биле преполни со песок од Сахара, кој го обои небото во морбидна …

Повеќе »

(ВИДЕО) Пустината Сахара побеле од снег

Снег ја покри пустината Сахара. Јануари во многу делови во светот донесе снег, меѓу нив оваа година и во Сахара што не е невообичаено и во Саудиска Арабија каде температурата падна до -2 степена целзиусови. На снимките што станаа вирални може да се виси како снегот ги прекрива песочните дини …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) RICHAT СТРУКТУРА ИЛИ GUELB ER RICHAT – Околу Сахара необична купола се гледа од вселената

Richat Struktura или Guelb er Richat, е карпеста купола позната како Окото на Сахара. Се наоѓа во западно – средишниот дел на Мауританија, во близина на Оуадан. View this post on Instagram Check out the documentary Visiting Atlantis by George S. Alexander and Natalis Rosen @visitingatlantis as they posit that …

Повеќе »

(ФОТО) „Пустински здив“: Нестварна инсталација среде Сахара

Среде египетската пустина Сахара се наоѓа необична формација која на прв поглед делува како да ја направиле некои вселенски битија, но „Пустински здив“ е сепак овоземска уметничка креација за која се одоговрни неколку уметници. „Пустински здив“ е проект на уметничкиот тим D.A.ST. Arteam. кои во 1995. година го основале Дани …

Повеќе »

Нов влажен бран но и силен ветер со прашина и песок од Сахара

Територијата на нашата држава е под влијание на циклонска активност со центар во Медитеранот и истата е на серија на влажни но релативно топли возушни бранови кои условуваат чести врнежи. Уште незаминат стариот бран кој во текот на веќе вчерашниот ден особено попладнето и вечерта ја зафати нашата држава доаѓа …

Повеќе »