Tag Archives: романија

(ВИДЕО) ВО ЕМИСИЈА ВО ЖИВО ВОДИТЕЛКАТА НАПАДНАТА, ОД ГОЛА ЖЕНА, СО ТУЛА: Хаос во студиото, можело да заврши ТРАГИЧНО!

Новинарството може да биде стресно, но судбината на една романска телевизиска водителка го крева сето тоа на повисоко ниво. Имено, на снимањето на емисијата „Acces Direct“ се случил голем и незапаметен инцидент. Станува збор за романската телевизија А1, и сè се случило кога водителката Мирела Вајда била нападната во програма …

Повеќе »

Бебе се удавило на крштевка но Црквата не сака да го менува ритуалот!

Православната црква во Романија се нашла под голем притисок да го смени начинот на крштевање, откако бебе починало по церемонијата која вклучува потопување на детето три пати во света вода. Шест недели старото бебе доживеало срцев удар и било итно пренесено во болница каде починало неколку часа подоцна, а аутопсијата …

Повеќе »

(ВИДЕО) РОМАНИЈА: Мечка го бркала по скијачката патека – луѓето на жичарницата врескале

Љубителите на зимските спортови ги искористија деновите јануари за да уживаат во снегот, а десетици илјади од нив се упатија кон ски центрите. Сепак, за еден скијач во Романија едно спуштање речиси трагичноло, откако мечка го бркала додека беше на патеката. Еден од скијачите го снимил необичниот настан од жичарницата …

Повеќе »

(ФОТО) КОНЕЧНО ОТКРИЕНО КОЈ СТОИ ЗАД МОНОЛИТИТЕ КОИ ГО ЗБУНИЈА СВЕТОТ: Ги поставиле од многу интерсна причина – ЕВЕ КАКО СЕ НАПРАВЕНИ!

Група уметници застанале зад мистериозните монолити кои се појавија во различни делови на светот последните недели, а металните скулптури сега се нудат на аукција. Според светските медиуми, групата „Најпознат уметник“ (Most Famous Artist) објавила слики од монолитот на Инстаграм, велејќи дека чинат 45.000 УСД. Целиот хаос започнал на 18. ноември, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Мистеријата продолжува: Уште еден „вонземски монолит“

Откако се појави еден мистериозен монолит, а потоа исчезна во американската држава Јута, а потоа друг се појави во Романија, мистеријата продолжува со новиот монолит што се појави во Калифорнија. „Гардијан“ објави дека нов мистериозен метален монолит се појавил во Калифорнија само една недела откако беше пронајден сличен сребрен столб …

Повеќе »

(ФОТО) Морбидно – Како некогаш населеното место е уништено со токсично езеро: Длабоко е дури 90. метри и го проголтало целото село!

Денес, кулата е единственото сеќавање за некогаш живото село. Но, како што расте езерото, така и таа ќе исчезне под матната вода, а преостанатото население ќе биде принудено засекогаш да замине од тука Романското село Џамана некогаш било населба во живописна долина, а денес е избришана од картата за да …

Повеќе »

(ВИДЕО) 29. годишен пејач загинал, во пренос, во живо на Фејсбук

Романски пејач, Тави Пусти, загинал во сообраќајна несреќа додека ја преминувал железничката пруга со автомобилот. За да ја направи трагедијата поголема, тој, со својот мобилен телефон, го снимил моментот на фаталниот удар. Тој и неговата сопруга доживеале невидена трагедија. Жената е во болницата, каде што лекарите се борат за нејзиниот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Неверојатна сцена во Романија: Министерот изјава за продолжување на сезоната давал „по гаќи“

НЕВИДЕНИ сцени во Романија. Романскиот министер за спорт, Јонут-Маријан Стро, се јавил во живо на програмата на една ТВ станица, а потоа се случил неверојатен гаф. Опуштениот министер немал идеја дека камерата ќе му предизвика голем проблем. Во еден момент, камерата паднала од таму каде што била и открила дека …

Повеќе »

Во време на владеење на Чаушеску – ОВИЕ ДЕЦА МИНАЛЕ ПЕКОЛ: Децата биле врзувани за кревети, валкани, измачени…НО ТОА НЕ БИЛО НАЈЛОШОТО!

Истражувачите од Кралскиот колеџ во Лондон го следеле развојот на децата кои времето го минувале во „пеколот“ на романските сиропиталишта за време на Чаушеску. Мозоците на деца кои биле запоставени во раното детство, лишени од одредени работи и живееле во сиромаштија се со помал обем, се вели во студијата спроведена …

Повеќе »