Tag Archives: рома

„Златен лав“ за филмот „Рома“ на Алфонсо Куарон

Филмот „Рома“ на мексиканскиот режисер Алфонсо Куарон е награден со „Златен лав“ на филмскиот фестивал во Венеција. Станува збор за црно-бела драма базирана на деттството на режисерот Куарон во Мексико. Режисерот Гилјермо дел Торо беше претседател на жирито, во кое беа членовите: Силвија Чанг, Трине Дурлом, Никол Гарсија, Паоло Џеновезе, …

Повеќе »

(ФОТО) Скандал со светски размери: Дали е ова доказ дека Лигата на шампионите е наместена?

Скандал ја тресе Лигата на шампионите, по повод жребот кој е одржан денес… Станува збор за продажба на влезници за натпреварот помеѓу Рома и Ливерпул, во полуфиналето на ЛШ,а дека противниците се знаат и пред самото одржување на ждребот. Со воља на ждребот токму Ливерпул и Рома ќе играат во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Тоти го „наместил ждребот“ на Лига на шампиони: Вака најавил откако бил извлечен Јувентус!

Извлекувањето на паровите на четирифиналето на Лига на шапионите го собрал кремот на европскиот фудбал. Во Нион, како претставник на клубот на неговиот живот, патувал Франческо Тоти. На Рома не и донел среќа бидејќи ја извлекол Барселона, еден од главните фаворити за европската титула. Но, кралот на Рим затоа се …

Повеќе »