Tag Archives: рома

Мурињо носи тројца играчи во Рома – едниот од најдобрите би можел веднаш да го избрка!

РОМА вчера објави дека Жозе Мурињо ќе го преземе тимот на крајот на сезоната. Тоа ќе биде враќање на славниот Португалец во италијанската лига, од која замина во 2010. година како шампион со Интер. Скај Спорт објави дека Мурињо веќе го претставил планот за следниот преоден рок пред челниците на …

Повеќе »

(ФОТО) Бомба: Мурињо стана нов тренер на Рома!

Вистински фудбалски шок – Жозе Мурињо склучил договор со Рома и од следната сезона ќе стане тренер на римскиот клуб. Клубот објавил дека е постигнат договор за следната сезона, така што Португалецот успеа да најде брзо тренерски ангажман, по отказот во Тотенхем. Мурињо го потпиша договорот до јуни 2024 година, …

Повеќе »

(ФОТО) Тоти: „Попрво би се убил отколку да заминам од Рома!“

ФРАНЧЕСКО ТОТИ гостувал во емисијата на поранешниот репрезентативен колега Кристијано Виери. Легендарниот капитен на Рома проговорил за својата кариера, која целото време го поминал во Рома, клубот од неговото детство и неговиот град. Тоти одиграл 785. натпревари за Рома и постигнал 307. голови со 184. асистенции. Освои само една титула, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Тоти:„Некогаш седам во автомобилот и се борам да не заплачам!“

ФРАНЧЕСКО ТОТИ, во јавување во живо на Инстаграм признал дека нема да зачекори на тренинг-теренот на Рома сè додека Џејмс Палотта е претседател на клубот. Легендарниот принц на Рим бил принуден да се пензионира кога не му бил понуден нов договор на 40-годишна возраст, а како што е познато Тоти …

Повеќе »

(ВИДЕО) ИТАЛИЈА – Пандемија со корона вирус: Прекрасен гест – Рома ги изненадила најстарите навивачи!

Фудбалскиот клуб Рома ги изненадил своите најстари навивачи, кои се најзагрозени со пандемијата на корона вирус, и им дарувала пригодни подароци но и дресови на првотимците. Волонтерскиот тим на клубот од Рим ги посетил навивачите, со сезонски влезници, а кои се постари од 75. години и им врачил подароци. Во …

Повеќе »

(ФОТО) Римски таксист возел 110 км/час и за тоа време гледал фудбалски натпревар!

Римскиот дописник на шпанскиот El Pais, Даниел Верду, во неделата навечер одлучил да повика такси, а заборавил дека играла Рома. Мајсторот зад воланот го возел 110 км/час и патем го гледал натпреварот… Не е лесно да се работи во недела навечер за да го прехраниш семејството. И вашиот тим гостува …

Повеќе »

(ФОТО) Екстремно здодевни Оскари 2019:„Зелената книга“ прогласен за најдобар филм!

Да станувало збор само за филмовите годинешното доделување на оскарите веројатно би поминала потполно под радарот. На сета среќа, политичката креативност и промашените одлуки на Академијата го спасија денот. Немавме разигран водител кој би танцувал и би ја испеал воведната песна, би се појавил во доста продуциран скеч и би …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хитот „Рома“ на „Нетфликс“ првпат во историјата би можел да добие два Оскари за најдобар филм

Ако на годинешното доделување на Оскари победи во категоријата на најдобар филм и онаа за најдобар филм на странски јазик, остварувањето на режисерот Алфонсо Куарон, „Рома“, би можело да го промени начинот на кој се доживува категоријата странски филм и да стане прв филм во историјата на престижната награда со …

Повеќе »

(ФОТО) Рами Малек и Лејди Гага победиле на доделувањето на наградите БАФТА…

Неодминливата „Боемска рапсодија“ не брилјирала.Освен наградата на Малек, филмот на контроверзниот режисер Брајан Сингер (53) освоил само уште БАФТА за најдобар звук… Американскиот глумец Рами Малек (37) на уште едно доделување освоил награда за најдобар глумец, а овојпат станува збор за престижната награда која ја доделува британската академија и филмски …

Повеќе »