Tag Archives: ролан гарос

Федерер го совлада Чилиќ за третото коло на Ролан Гарос

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер се пласираше во третото коло на Ролан Гарос со победа над Хрватот Марин Чилиќ во четири сета. Легендарниот играч, моментално осми на АТП-листата, го сруши 47-от рекет во светот со 6:2, 2:6, 7:6 (4), 6:2 за два часа и 38 минути на „Филип Шатрие“. Шампионот на …

Повеќе »

Убав натпревар, пресметки со публиката: Новак во три сета до третото коло

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ се пласира во третото коло на Ролан Гарос, бидејќи во четвртокот беше подобар од Уругваецот Пабло Куевас со резултат 3:0. Следен противник на Ѓоковиќ ќе биде Литванецот Рикардас Беранкис, кој го елиминираше Џејмс Дакворт со 3:1. Ѓоковиќ победи со 6:3, 6:2, 6:4 против 35-годишниот …

Повеќе »

(ФОТО) ТРИТЕ ЛЕГЕНДИ НА ТЕРЕНОТ НА РОЛАН ГАРОС: Новак против Куевас, Рафа контра Гаске, а Федерер со Марин Чилиќ

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ во четврток по 14.30 часот на теренот „Сузан Ленглен“ ќе го одигра натпреварот од второто коло на Ролан Гарос против Пабло Куевас, потврдија организаторите. Пред Новак, на Ленглен се планирани дуели помеѓу Ана Ли – Елина Свитолина и Микаел Имер – Гаел Монфис. Од …

Повеќе »

(ФОТО) ЧОВЕК ЅИД: Новак си играл тенис со Тенис: Ѓоковиќ „го прегази“ Сандгрен и се пласира во второто коло на Ролан Гарос

НОВАК Ѓоковиќ убедливо го совлада Тенис Сандгрен со 6:2, 6:4, 6:2 и се пласираше во второто коло на Ролан Гарос. Лесен, ефикасен и разновиден – вака накратко може да се опише првиот натпревар на светскиот рекет број еден во Булоњската шума. Имаше сè во играта на Ѓоковиќ, форхенд и бекхенд …

Повеќе »

(ФОТО) Рафа во три сета до второто коло и 101. победа на Ролан Гарос

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал успешно започна да ја брани титулата на вториот грен слем турнир во сезоната – во првото коло на Ролан Гарос во вторникот, тој беше подобар од Австралиецот Алексеј Попирин со максимален резултат 3:0. Facing two set points in the third set, @RafaelNadal didn't panic 💪 The …

Повеќе »

(ВИДЕО) Прекрасна увертира за Ролан Гарос: Титулата во Белград за Ѓоковиќ

Светскиот рекет број еден Новак Ѓоковиќ ја освои титулата на Србија опен 2, бидејќи во финалето го победи Словакот Алекс Молкан во два сета 6:4, 6:3. Домашниот фаворит помина 88 минути на теренот, но далеку од тоа дека имаше лесна работа. Иако разликата помеѓу двајцата играчи е дури 254 места …

Повеќе »

Ѓоковиќ: Со ваква игра, можам до крајот на Ролан Гарос

Новак Ѓоковиќ не бил лошо расположен по поразот во финалето на турнирот од Мастерс серијата во Рим против Рафаел Надал. Првиот рекет во светот бил задоволен од играта што ја покажа на решавачкиот дуел во „Вечниот град“, иако на крајот не го подигна трофејот. „Среќен сум што играв против Надал. …

Повеќе »

Луд ден на Новак: Меч на годината? Дали втората победа е Пирова?

Доколку постоеше дилема дали Новак Ѓоковиќ би биде подготвен за Ролан Гарос, ќе ја нема по саботата во Рим. Четири часа и 56 минути на теренот, победа над играч кој е веројатно во најдобра форма во моментот, а потоа над домашен играч кој игра како навиен цела недела. Сепак, до …

Повеќе »

(ФОТО) Надал има тажна вест

По Акапулко, Рафаел Надал го откажа учеството и на друг турнир – Мастерсот во Мајами. Причината е повредата на грбот што го мачи Шпанецот уште од Австралија опен. Sad to announce that I won’t be playing in Miami, a city that I love. I need to fully recover and get …

Повеќе »