Tag Archives: ролан гарос

(ВИДЕО) Фантастичниот Надал го надигра Ѓоковиќ за 20. Грен слем титула!

Рафаел Надал е непобедлив во финалето на Ролан Гарос! Шпанецот стигна до 13. титула во Париз откако го совлада Новак Ѓоковиќ со 6:0, 6:2, 7:5. 🏆🏆 🏆🏆🏆🏆🏆🏆 🏆🏆 🏆🏆🏆🏆 🏆🏆🏆🏆 🏆🏆🏆🏆 🏆🏆🏆🏆 🏆🏆🏆🏆 🏆🏆🏆🏆 🏆🏆 🏆🏆🏆🏆 🏆🏆🏆🏆@RafaelNadal s'impose en finale contre Djokovic 6-0 6-2 7-5.#RolandGarros pic.twitter.com/OhmcZG8Qhv — Roland-Garros (@rolandgarros) October …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ѓоковиќ и Надал за превласт: Еве како изгледаа најважните финални битки!

Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал денеска од 15. часот, во финалето на Ролан Гарос, ќе го одиграат 56. дуел. Резултатот е 29:26 за Ѓоковиќ. Новак во финалните пресметки води со 15:11, Надал води со 9:6 на Грен слем турнирите, додека во финалето на четирите најголеми турнири резултатот е изедначен 4:4. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најдолго ривалство во историјата на тенисот: Ѓоковиќ vs Надал!

Тенискиот свет денеска (недела) ќе има можност да ужива во уште еден класик, во кој двајцата најдобри тенисери на денешницата – Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал ќе се натпреваруваат во финалето на Ролан Гарос. Првиот рекет во светот Новак Ѓоковиќ и Шпанецот, кој има неверојатни 12. титули на Отвореното првенство …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Швјонтек доминатно на Ролан Гарос до првата „Грен слем“ титула

Деветнаесетгодишната полска тенисерка Ига Швјонтек е победничка на годинешното издание на Отвореното првенство на Франција во женска конкуренција, откако во финалето за еден час и 24 минута ја совлада Американката Софија Кенин со 6:4 и 6:1. За Швјонтек ова е првиот освоен турнир во кариерата, досега ограше само еднашт во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Новак:„Се чувствував комфорно, знаев што треба да правам!“

Новак:„Се чувствував комфорни, знаев што треба да правам!“ Првиот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ се пласираше во своето 27. грен слем финале, петто на Ролан Гарос, откако во пет сета го совлада Стефанос Циципас, а таму го чека Рафаел Надал. Пред турнирот, тој рече дека ќе биде посебно да се …

Повеќе »

(ВИДЕО) Закажан класик: Ѓоковиќ по петти пат во финалето на Ролан Гарос

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ ќе игра во финалето на Ролан Гарос! Србинот во полуфиналето го совлада младиот грчки тенисер Стефанос Циципас со 6:3, 6:2, 5:7, 4:6, 6:1. Ѓоковиќ по петти пат во кариерата ќе го игра финалето на Грен Слемот во Париз. За прв пат од 2016. година, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Проблем со вратот, маки со Каренјо, Ѓоковиќ во полуфиналето на Ролан Гарос!

Новак Ѓоковиќ го победи Пабло Каренјо Буста со 4:6, 6:2, 6:3, 6:4 за три часа и десет минути игра и се пласираше во полуфиналето на Ролан Гарос, неговото десетто. Натпреварот беше многу, многу потежок отколку што покажува конечниот резултат. Ѓоковиќ излезе на теренот со кинези лента околу вратот и се …

Повеќе »

Зверев го добил резултатот на тестот – Новак бил во право

Александар Зверев, германски тенисер, објави дека добил негативен тест за коронавирус. Тој беше во центарот на вниманието откако се појави на Ролан Гарос со треска и лошо здравје. Германецот претрпе пораз од Јаник Синер и после тоа објави дека има здравствени проблеми. „Сакам да им дадам на сите до знаење …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ролан Гарос: Ѓоковиќ повторно погоди линиски судија во главата!

Новак Ѓоковиќ со топка повторно го погоди линискиот судија во главата. За среќа, овој пат немаше дилема дали тој имал намера или ги прекршил правилата. Овој пат, сè се случи надвор од играта, но интересно е што овој вид на лоша среќа повторно му се случи на Новак. Сервисот на …

Повеќе »