Tag Archives: Роџер Федерер

(ФОТО) АО повторно прават „местен“ распоред: Ѓоковиќ со Шварцман по најтопло, Федерер со „спореден“ тенисер во вечерен термин!

Историјата се повторува… Организаторите на Австралија Опен повторно го фаворизираат Федерер кој, како и минатата година, игра само во вечерни термини… Бранителот на титулата на Австралија Опен, Новак Ѓоковиќ мечот од осминафиналето ќе го одигра во недела во дневен термин по австралиско време. Организаторите одлучиле вториот играч на светот и …

Повеќе »

АО – прв ден: Елиминирани Шаповалов и Чориќ – сигурни Федерер, Циципас и Ѓоковиќ

Ниту половина од натпреварите во машка конкуренција не се одиграа на првиот ден од Австралија опен во Мелбурн. Деветнаесет натпревари беа откажани или опрекинати, така што на вториот ден од турнирот, програмата ќе беше пренатрупанаа, буквално на секој терен. Сепак, од елиминација не „избега“ Денис Шаповалов (13-ти носител) и Борна …

Повеќе »

Најплатени спортисти на деценијата: Мејвотер, Роналдо па Меси…

После тројцата најбогати следи мега ѕвездата на НБА – ЛеБрон Џејмс, па тенисерот Федерер, голферите Вудс и Микелсон, боксерот Пакуиао и кошаркарот Дурант, а листата ја заклучува асот на Формула 1, Луис Хамилтон… Помалку од недела сме, не само до крајот на годината туку и до крајот на деценијата, па …

Повеќе »

(ФОТО) АТП ГО РЕКОЛ СВОЕТО: Новак Ѓоковиќ е тенисер на деценијата!

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е избран за играч на декадата од страна на Асоцијацијата на тениските професионалци (АТП), соопштено е на веб-страницата на организацијата. Како што е наведено, Ѓоковиќ постигнал најголемиот успех во изминатата деценија, оставајќи ги зад себе Рафаел Надал, Роџер Федерер, Енди Мареј и Стен Вавринка, кои беа …

Повеќе »

Партнерот на Федерер обвинет за силување

Поранешниот партнер на Роџер Федерер во двојки и неговиот близок пријател, Ив Алегро, е обвинет за силување. Четириесет и едногодишниот Швајцарец е обвинет поради ситуација што се случила во октомври 2014. година, додека работел како тренер во Тениската федерација на земјата. Тогаш бил во Талин, Естонија, каде наводно силувал една …

Повеќе »

Смена на генерациите: Циципас преку Федерер до финалето во Лондон

Грчкиот тенисер Стефанос Циципас се пласираше во финалето на Завршниот Мастерс во Лондон. Тој во полуфиналето го совлада Роџер Федерер во два сета, 6:3, 6:4. Циципас до местото во финалето стаса за еден час и 37. минути. Гркот до клучната предност во првиот сет стаса во вториот гем, кога направ …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) АТП МАСТЕРС ЛОНДОН: Циципас ќе го победи Федерер, а Зверев Тим: Или пак не?

Во 02 арената во лондон денес се играат полуфиналните пресметки, а новинарите на Спорт клуб дале две храбри прогнози. За разлика од некои претходни години, кога играчите се изморени од напорната сезона и не беа доволно подготвени, сега сите четворица работат напорно за да ни дадат најдобри натпревари, и драматични. …

Повеќе »

Федерер: „Победата против Новак може да се смета дупло!“

Швајцарецот Роџер Федерер изјави дека може да смета двојна победа против Новак Ѓоковиќ, бидејќи самиот докажа дека во своите (38) години е способен да го победи најдобриот на светот. Федерер го победи Ѓоковиќ во последната рунда  го елиминираше српскиот тенисер од групната фаза на Фајнл-мастерот, и си обезбеди место во …

Повеќе »

(ФОТО) Роџер Федерер подобар од Ѓоковиќ – заврши лондонскиот сон!

Во меч кој траеше само 74. минути, Роџер федерер го совлада Ѓоковиќ со 2:0 (6:4, 6:4) и го заврши неговиот сон за враќање на првото место на АТП листата како и освојување на уште една титула на завршниот Мастерс, со што ќе се изедначеше со славниот Швајцарец. И’ според признание …

Повеќе »