Tag Archives: Роџер Федерер

АТП – Милиони читатели го избрало најдобриот тенисер на сите времиња: Резултатот во финалето бил неверојатен!

Читателите на Еуропорт го избирале најдобриот тенисер на сите времиња, а Новак Ѓоковиќ го добил тој избор. Во финалето скоро милион луѓе избирале меѓу српскиот тенисер и Роџер Федерер, рекордер по бројот на титули на Гренд Слем. Ѓоковиќ добил дури 98. проценти од гласовите. На патот до финалето, најдобриот тенисер …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Погледнете го апартманот кој најбогатиот спортист на светот, Роџер Федерер, го платил 15. милиони евра

РОЏЕР ФЕДЕРЕР за време на пандемијата на коронавирус се почестил со нов имот. Швајцарските медиуми пишуваат дека тој купил пентхаус во вредност од 15. милиони евра, во кулата Ле Рев, најексклузивната кула во Дубаи, каде стан има и ѕвездата на Формула 1, Фернандо Алонсо. Пентхаусот на 566. метри квадратни на …

Повеќе »

Милиони на сите страни: Роџер Федерер е најплатен спортист на светот, Ѓоковиќ на 23. место

Легендарниот Швајцарец е на првата позиција Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер (Роџер) е најплатениот спортист на планетата, објави Форбс. Во изминатите 12. месеци заработил дури 106,3 милиони долари. Интересно е што Швајцарецот заработил 6,3 милиони долари благодарение на наградите на турнирите и уште 100 милиони долари од спонзори и надоместоци за …

Повеќе »

Федерер донирал милион франци за загрозените Швајцарци!

Швајцарскиот тениски ас Роџер Федерер им се придружил на други познати спортисти во помагање на оние кои се изложени на ризик од корона вирус, па тој и неговата сопруга Мирка донирале еден милион швајцарски франци на најранливите семејства во земјата. „Овие се времиња исполнети со многу предизвици и на никој …

Повеќе »

Федерер конечно ги соопштил плановите по завршување на кариерата!

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер зборувал за тоа што би можел да работи после завршувањето на тениската кариера. Иако рекордерот бројот на Гренд слем трофеи (20) одбил да каже кога ќе ја заврши кариерата, тој сега барем посочи што сака да работи. Пред само два дена, Федерер имаше неочекувана операција на …

Повеќе »

(ФОТО) Таткото на Ѓоковиќ тврди:„Најголемиот тенисер во историјата, Федерер е љубоморен на Новак!“

Срѓан Ѓоковиќ уште еднаш се осврнал на ривалството ан својот син и Роџер Федерер, најуспешниот тенисер на сите времиња. Ѓоковиќ постариот верува дека Новак ќе го преземе статусот на Федерер како најголем играч во наредните години. Неодамна српскиот тенисер го освои 17-ттиот гренд слем и сега има три помалку од …

Повеќе »

(ФОТО) Новак Ѓоковиќ се пласира во финалето на АО!

Педесеттата пресметка на Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер беше завршена со победа на вториот тенисер на светот во три сета – 7:6, 6:4, 6:3… Со оваа победа Ѓоковиќ се пласира во своето 8. финале на Австралија Опен и ќе се обиде да ја одбрани титулата и да ја освои рекордната …

Повеќе »

(ВИДЕО) Федерер казнет поради пцости на мечот со Сандгрен

Роџер Федерер е казнет за вербално злоупотребување на натпреварот против Тенис Сандгрен во четвртфиналето на Австралија опен. Роџер Федерер ќе мора да плати 3.000 долари за серија пцости што ги упатил на линискиот судија во четвртфиналниот натпревар на Австралија опен против Тенис Сандгрен. За време на вториот сет, Швајцарецот бил …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Новак Ѓоковиќ закажа полуфинале со Роџер Федерер!

Вториот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, со победата против Милош Раониќ ((6:4, 6:3, 7:6) се пласира во полуфиналето на Австралија Опен... Бранителот на трофејот за два часа и 52. минути успеа да го сруши Канаѓанинот со црногорско потекло и да закаже полуфинален меч против Роџер Федерер. Тоа ќе биде прилика …

Повеќе »