Tag Archives: Роџер Федерер

Федерер:„Можеби ова што ќе го кажам ќе звучи себично!“

Роџер Федерер и Кеи Нишикори имале незадолжителенразговор преку Интернет. Двајцата разговарале на разни теми, а Олимписките игри биле неизбежни. Швајцарецот треба да се врати на терените на почетокот на следната година, а, како што вели, една од главните цели е Токио и нападот на олимпиското злато. “Планот е да бидам …

Повеќе »

(ФОТО) ПОВТОРНО ХАОС ВО ТЕНИСОТ: И’ повторно е јасно дека Новак бил во право

Да, претседателот на АТП, Андреа Гауденци, најавил повик до Новак Ѓоковиќ за решавање на конфликтот, но се чини дека ќе има уште многу работа да ги смири тензиите во светскиот тенис. Причината за идејата за разговорот е одлуката на најдобриот тенисер во светот да се повлече од Советот на играчи …

Повеќе »

Ѓоковиќ и’ официјално годината ја завршува како прв на светот

Новак Ѓоковиќ со победата против Борна Чориќ 7:6, 6:3 се пласираше во четвртфиналето на турнирот од серија 500 во Виена и го обезбеди првото место на крајот од календарската година. Првиот играч на светот дојде во главниот град на Австрија за да го завери првото место на АТП-листата, а неговите …

Повеќе »

(ФОТО) АТП конечно признал: Новак Ѓоковиќ е најдобриот тенисер во историјата

Точката на трилемата кој е најголемиот тенисер во историјата, Новак oНоковиќ, Рафаел Надал или Роџер Федерер, се чини ја стави АТП. Врвната тениска организација на своите Твитер и Инстаграм профили објави прекрасен графички приказ на сите титули освоени од овие три аса, а српскиот тенисер се пласираше пред Шпанецот и …

Повеќе »

Тони Надал: Како против Новак? Да одиме во црква и да се помолиме!

Тони Надал, поранешниот тренер и чичко на Рафаел Надал, повторно проговори за тоа како изгледале подготовките за дуелите на неговиот внук со Роџер Федерер и Новак Ѓоковиќ. Шпанецот се вратил во 2006. година и финалето против Швајцарецот. Тони изјавил дека му рекол на Рафа дека ќе му биде многу тешко. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СЕ ЧЕКА РЕАКЦИЈА НА ФЕДЕРЕР – СЕ ОГЛАСИЛО МОМЧЕТО КОЕ ШВАЈЦАРЕЦОТ ГО ПОГОДИЛ СО ТОПЧЕ:„Новак го дисквалификуваа а јас веќе 14. години чекам ИЗВИНУВАЊЕ!

Новак Ѓоковиќ беше исфрлен од УС Опен затоа што ненамерно го удрил судијата со топче во главата. Сепак, правилата за дисквалификација не важат подеднакво за сите. Барем не за Роџер Федерер. Швајцарецот еднаш со топка го удрил собирачот на топки на Австралија опен, и тоа доста тешко. Но, тој добил …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Новак Ѓоковиќ: „Отсуството на Роџер и Рафа не влијае на мене!“

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ вели дека мечот со Кајл Едмунд бил вистинскиот тест за него. Првиот рекет во светот славеше по пресвртот со 3:1 во сетови и се пласираше во третото коло на УС Опен. “Имаше подеми и падови за време на мечот, игравме повеќе од три часа, но Кајл …

Повеќе »

(ФОТО) ЃОКОВИЌ ВО ЦЕНТАРОТ НА ВНИМАНИЕТО:Тој е единствен од топ тенисерите кој донираше за Ковид-19 во три различни земји! Каде се Федерер и Рафа?

Новак Ѓоковиќ е феномен на но и надвор од теренот, што го докажува повеќе од една деценија. Најдобриот тенисер на планетата е единствениот играч кој помогна во три различни земји за време на пандемијата на коронавирус. Српскиот тенисер е единствениот човек од светот на спортот кој во овие тестирани времиња …

Повеќе »

Федерер на уште една операција: Ќе игра дури во 2021. година!

Роџер Федерер во средата наутро на Твитер објави дека ќе мора на уште една операција бидејќи опоравувањето од претходната не поминало како што треба. “Драги обожаватели, се надевам дека сите сте безбедни и здрави. Пред неколку недели доживеав проблем во моето првично закрепнување и морам да направам дополнителна брза артроскопска …

Повеќе »