Tag Archives: Роџер Федерер

(ФОТО) Ѓоковиќ и Надал веројатно не ја очекувале одлуката што ја донел Федерер

РОЏЕР Федерер се уште е во фаза на опоравување од две операции на десното колено, па затоа има одиграно само еден турнир во тековната тениска сезона. Тој во август ќе го прослави својот 40-ти роденден и иако многумина го туркаат да се повлече, тој сепак нема намера да запре, па …

Повеќе »

(ФОТО) Федерер се врати после една година па веднаш најавил дека повторно се повлекува

РОЏЕР ФЕДЕРЕР, еден од најдобрите тенисери на сите времиња, но сега по едногодишна пауза поради повреда и операција на коленото само шести играч во светот, изненади со најавата по поразот во четвртфиналето на турнирот во Доха . По поразот на 42-от играч од АТП-листата на Николоз Басилашвили со 6:3, 1:6, …

Повеќе »

(ВИДЕО) После 405. дена: Федерер се врати и победи!

Роџер Федерер се врати! Швајцарецот го одигра првиот натпревар после 13 месеци и во второто коло на турнирот во Доха го победи Британецот Даниел Еванс со 7:6 (8), 3:6, 7:5. Тоа беше првиот натпревар што легендарниот Швајцарец го одигра по пауза од 405 дена поради операција на коленото. Федерер и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Роџер Федерер спремил торта за 311. недела како прв тенисер на светот но младиот Борна Чориќ му ги расипал плановите

Стара фотографија на Роџер Федерер од 2018. година стана хит дури сега. Имено, во 2018. година, луѓето од турнирот во Хале го пречекале со тортата „311 недела“, иако поминал 310 недели на врвот. Тој рекорд од 310. недели ќе го сруши Новак Ѓоковиќ во понеделник на 8. март, а го …

Повеќе »

(ВИДЕО) Вака го прават тоа големите: Рафа, Федерер, Тревор Ноа и Бил Гејтс за школување на децата!

Фондацијата на Роџер Федерер за школување и помош на децата во Јужноафриканската република редовно одржува големи тениски натпревари со цел да собере повеќе средства за децата… „Еден ден ќе престанам да играм тенис но Фондацијата е тоа што ќе продолжи понатаму и сакам по тоа исто така да бидам запамтен“, …

Повеќе »

(ФОТО) Федерер нема да учествува на Австралија опен: Го избрал семејството наместо турнирот!

Пред десетина дена беше објавено дека Швајцарецот Роџер Федерер нема да настапи на Австралија опен, за прв пат во кариерата. Иако се веруваше дека Швајцарецот не успеа да дојде во посакуваната форма по артроскопијата на коленото, директорот за односи со играчите на австралиската тениска федерација, Андре Са, понудил поинакво гледање …

Повеќе »

Федерер го најавува крајот на кариерата:„Се надевам дека останало…“

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер не е сигурен дали ќе може да се опорави за претстојниот Австралија опен, кој започнува во февруари. Швајцарецот паузираше скоро една година поради повреди на коленото и операции, а се веруваше дека ќе се врати токму за турнирот во Мелбурн. Федерер вели дека сега се натпреварува …

Повеќе »

(ФОТО) Дали знаевте дека Новак бил толку моќен: Бројки во прилог на Ѓоковиќ!

Со години се води дебата за тоа кој е најдобриот тенисер во светот, а кога тројцата великани се на чекор од пензија, оваа дебата едноставно експлодираше. При проценката на резултатите од последните 14. години, дојдено е до бројки што многумина не ги очекувале. На 39-годишна возраст, Роџер Федерер сè уште …

Повеќе »

Федерер:„Можеби ова што ќе го кажам ќе звучи себично!“

Роџер Федерер и Кеи Нишикори имале незадолжителенразговор преку Интернет. Двајцата разговарале на разни теми, а Олимписките игри биле неизбежни. Швајцарецот треба да се врати на терените на почетокот на следната година, а, како што вели, една од главните цели е Токио и нападот на олимпиското злато. “Планот е да бидам …

Повеќе »