Tag Archives: Роџер Федерер

(ФОТО) Извлечен ждребот за АО: Ѓоковиќ ги избегнал Федерер и Надал!

Новак Ѓоковиќ во првото коло на Аустралиан Опен ќе игра со Доналд Јанг, во четвртото коло евентуален противник му е Александер Зверев, а во четирифиналето Доминик Тим. Ѓоковиќ го има победено Јанг и во двете средби – на УС Опен во 2006, и минатата година во Истборн. Иако ги одбегнал …

Повеќе »

(ВИДЕО) Федерер во килт, Мареј со перика и капа…

Енди Мареј се вратил на теренот и со Роџер Федерер на љубителите на тенисот им приредил вистински спектакл. Енди Мареј и Роџер Федерер одиграле егзибиционен хуманитарен меч во Глазгов. Славел Швајцарецот, но тоа на навивачите но и на самите играчи им било помалку важно од самата цел на одигрување на …

Повеќе »

(ФОТО) Федерер го освои Базел но ги разочара навивачите, Пуј победник во Виена

Швајцарецот Роџер Федерер триумфираше на турнирот во родниот град Базел, а Французинот Лука Пуј победи на турнирот во Виена. Федерер по голема борба и меч во три сета го совлада Аргентинецот Хуан Мартин Дел Потро со 2:1 во сетови. Првиот сет му припадна на Дел Потро во тајбрекот со 7:6 …

Повеќе »

Федерер подобар од Надал во финалето на Мастерсот во Шангај

Роџер Федерер е победник на АТП Мастерс турнирот во Шангај. Федерер во финалето многу полесно од очекуваното го совлада светскиот рекет број 1, Рафаел Надал со 2:0 (6:4, 6:3) во сетови. Федерер одлично го почна мечот и уште во првиот гем направи брејк, предност која се покажа клучна за првиот …

Повеќе »

Надал и Федерер во финалето на Шангај

Рафаел Надал ќе игра за неверојатна седма титула во 2017. година, откако во полуфиналето на Мастерсот во Шангај со 7:5,7:6(3) го победи Хрватот, Марин Чилиќ.За Надал тоа ќе биде 10. финале во сезоната. Негов противник во финалето ќе биде вечниот ривал Роџер Федерер кој во три сета го совлада Хуан …

Повеќе »

Надал и Федерер без проблеми во осминафиналето на Мастерсот во Шангај

Двајцата прворангирани тенисери на Мастерсот во Шангај, Рафаел Надал (носител број 1) и Роџер Федерер (носител број 2) без поголеми проблеми се пласираа во четвртфиналето. Надал со 2:0 во сетови (6:3 и 6:1) го победи Фабио Фоњини, а Федерер против квалификантот Александр Долгополов одигра два гема повеќе и постигна победа …

Повеќе »

(ФОТО) Нема да поверувате колку заработува Роџер Федерер!

Неуништивиот Роџер Федерер и понатаму е неприкосновен владетел во светот на тенисот. Швајцарецот е моментално четврти играч на светот, но воедно е и, 12. година по ред, најплатен тенисер на АТП турот. Магазинот ФОРБС објавил листа на најплатени светски спортисти во 2017. година. Водечки е, очекувано, Кристиано Роналдо со 93. …

Повеќе »

Никој како Ѓоковиќ: Ова се 30.најплатени тенисери и тенисерки на сите времиња

На годинешниот УС Опен, кој на крајот би можел да има сосема неочекувани победници, ќе се поделат вкупно 36,32 милиони долари (30,15 милиони евра). Победниците во женска и машка конкуренција ќе заработат по 3,5 милиони долари,додека финалистите ќе добијат половина од тој износ. Победник на машкиот дел од турнирот ќе …

Повеќе »

(ВИДЕО) Делпо го спречил тенискиот класик: Федерер без полуфинале!

Аргентинскиот тенисер, Хуан Мартин Дел Потро во четирифиналето на УС Опен го совладал легендарниот Швајцарец, Роџер Федерер, кого го спречил да се најде на мегдан со Рафаел Надал во исчекуваното полуфинале во Њујорк. Дел Потро го победил Федерер со резултат 7:5, 3:6, 7:6 (10-8), 6:4,после два часа и 54. минути …

Повеќе »