Tag Archives: Роџер Федерер

(ФОТО) Парите не паѓаат од небо: Нема да верувате што работат децата на најбогатиот тенисер на светот!

Иако само од турнири заработил повеќе од 100. милиони долари,а неговото богатство се проценува на повеќе од една милијарда, швајцарскиот тенисер Роџер Федерер не сака неговите деца да се навикнат на лесен живот. Федерер сакал да им укаже дека не се доаѓа лесно до пари. Тој за време на турнирот …

Повеќе »

Спортскиот Оскар за одличниот Федерер и на Серена, награда добил и Тоти!

„Среќен сум и горд бидејќи оваа награда многу ми значи“ рекол Роџер Федерер кој славел пред фудбалската ѕвезда Кристиано Роналдо и својот колега тенисер, Шпанецот, Рафаел Надал. Швајцарскиот тенисер, Роџер Федерер и американската тенисерка Серена Вилијамс се добитници на престижната награда „Лауреус“ за најдобри спортисти во 2017. година. Федерер добил …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Светот му се поклони на најголемиот:„Годините се само број, Роџер продолжува да испишува историја“

Најголемиот тенисер на сите времиња, Роџер Федерер, повторно е светски број 1. Легендата на белиот спорт со 36. години и 195. дена се вратил на врвот и со тоа станал најстар играч со бројот 1 на АТП листата. Рекордер по освоените Грен слемови (20) два пати во чудесната кариера го …

Повеќе »

(ФОТО) Итар и мудар потег на Роџер Федерер

Најдобриот тенисер на сите времиња и осовјувач на 20. грен слем титули, Швајцарецот Роџер Федерер, има голема и реална шанса да се врати на лидерското место на АТП листата, односно од тронот да го симне Шпанецот Рафаел Надал. Швајцарецот неочекувано донесе одлука со која ги шокираше своите фанови. Федерер на …

Повеќе »

(ФОТО) Федерер во солзи: Бајката продолжува!

Роџер Федерер во солзи ја прославил својата нова, шеста титула на Австралија Опен и рекордниот 20. Грен слем во кариерата. Роџер Федерер влегол во историјата како прв тенисер кој 20. пати освоил Грен слем турнири. Швајцарецот во своето седмо финале стасал до шестата титула на Австралија Опен, со победата над …

Повеќе »

(ВИДЕО) Австралија Опен: Федерер после пет сета дојде до 20. Грен слем титула

Марин Чилиќ не успеа во финалето на Австралија Опен против Роџер Федерер. Загуби во пет сета и после три часа со 2:6, 7:6(5), 3:6, 6:3, 1:6. Така Федерер ја освои шестата титула на Австралија Опен и 20. Грен слем наслов. Во Мелбурн имало 38. степени па мечот се играл со …

Повеќе »

Надал го „прозвал“ Федерер:„Еден играч настапува само навечер!“

Роџер Федерер ужива огромни привилегии во Мелбурн, на основа на своето име, не само во однос на оние помалку „атрактивни“ туку и во односите со најголемите конкуренти… Новак Ѓоковиќ, иако шесткратен шампион на Австралија Опен, не е единствената ѕвезда која е запоставена во однос на Швајцарецот, бенефициите кои организаторот му …

Повеќе »

(ФОТО) Интервју-Џон Мекинро:Верува во Новак, Рафа и Роџер се надева на младите сили!

Најголемиот дрзник на тениските терен, како што го нарекуваа додека беше активен играч, сега во тенисот е присутен како коментатор, своевремено тренер на Милош Раониќ, а и неизоставен дел од програмата на Еуроспорт. Џон Мекинро, човекот без „влакна на јазикот“ кој сеуште, овојпат вербално, се впушта во разни битки со …

Повеќе »

(ФОТО) Австралија Опен 2018.:Роџер Федерер се надева на својата 20. Грен Слем победа во Мелбурн

Од Роџер Федерер па се’ до Симона Халеп, Рафаел Надал до Новак Ѓоковиќ, најголемите тениски ѕвезди во светот се враќаат во акција на Австралија Опен , овој јануари на Евроспорт. Многу иновации, најдобрите експерти на едно место како и аналитичари ќе го покријат овој настан. Емитувачите на Австралија Опен, Eurosport …

Повеќе »