Tag Archives: Роџер Федерер

(ФОТО) Вимблдон: Големата тројка повторно во четирифинале на еден Грен слем

Започна втората недела на Вимблдон и познати се седум од осумте четирифиналисти во машка конкуренција. Немаше големи изненадувања, а големото трио на Роџер Федерер, Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ после три години се пласираа заедно во четвртфиналето на некој Грен слем. Големите тројка не играла заедно во четирифиналето на Грен …

Повеќе »

(ФОТО) Вимблдон: Федерер и Новак наспроти „младите лавови“!

Во неделата, во Вимблдон традиционално е слободен ден, додека во понеделник ќе се одиграат осминафиналните натпревари во женски и машки конкуренција. Организаторите на турнирот во Ол Ингланд Клуб го објавија планот за игрње во пПонеделник, и сите најинтересните мечеви ќе можете да ги следите на каналите на Спорт клуб. На …

Повеќе »

(ФОТО) Вимблдон ден 5: Без предизвици за Федерер и Раониќ, ќе се спаси ли Зверев?

Четвртиот ден на машкиот сингл беше исклучително возбудлив. Очекувани победи забележаа Ѓоковиќ и Надал, но сензација на турнирот приреди Гвидо Пелја кој го елиминирше минатогодишниот финалист Марин Чилиќ и тое после водството на Хрватот од 2:0. Новак Ѓоковиќ навистина немал тешка задача против Арентинецот Ораси Себалјос. Колку сето тоа изгледало …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Денес започнува Вимблдон: Федерер,Чилиќ, Вавринка, Димитров, Чориќ, Серена Вилијамс,Возниацки …

Денеска започнува 132.Вимблдон во историјата, а бранителот на титулата Роџер Федерер и српскиот тенисер Душан Лајовиќ ќе ги отворат борбите на Централниот терен. 2003. 2004. 2005. 2006. 2007. 2009. 2012. 2017. And still going… @rogerfederer #Wimbledon pic.twitter.com/bC0dSic9O6 — Wimbledon (@Wimbledon) July 1, 2018 Традиционално Вимблдон започнува со мечот на актуелниот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ден за Марин и Борна: Хале и Квинс во рацете на Чилиќ и Чориќ!

Денешниот тениски ден мина во знакот на хрватските тенисери. Во финалето на АТП турнирот во Хале играа младиот Борна Чориќ и легендарниот Роџер Федерер. Во три сета подобар беше Борна кој покажа зошто се најде во финалето и му излезе на мегдан на легендарниот Швајцарец. https://twitter.com/josemorgado/status/1010874824791678976/photo/1 Борна играше сигурно и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Надал го шокирал тенискиот свет:„Не ми е гајле што Федерер не игра во Париз, а Новак…“

Најдобриот тенисер на светот, Рафаел Надал, смета дека Новак Ѓоковиќ е еден од главните фаворити за титулата на Ролан Гарос и дека не го допира тоа што Роџер Федерер не игра на Отвореното првенство на Франција. Десеткратниот шампион на Ролан Гарос во некогашниот број 1, кој полека се враќа во …

Повеќе »

Нестварниот Тим го победи Надал среде Мадрид: Од понеделник Федерер повторно прв!

Австрискиот тенисер, Доминик Тим, во четирифиналето на АТП Мастерсот во Мадрид го победил Рафаел Надал со 2:0 во сетови, 7:5, 6:3. Надал освен поразот во четирифиналето и прекинувањето на серијата од 50. последователно освоени сетови на земја го предал и првото место на светот на Швајцарецот Роџер Федерер. Надал во …

Повеќе »

(ФОТО) „Титан“ на Тајм: Федерер меѓу највлијателните на светот

Повеќе не е никаква новост кога некој од престижните магазини ќе го издвои Роџер Федерер како еден од највлијателните личности на светот. Овојпат тоа го прави „Тајм“ на чија насловна се наоѓа сликата на легендата на тенисот. .@BillGates: “@Rogerfederer knows that effective philanthropy, like great tennis, requires discipline and time" …

Повеќе »

Надал: Федерер е многу контрадикторен!

Првиот тенисер на светот Рафаел Надал на теренот во Монте Карло, турнирот кој го има освоено 10. пати се очекува утре, но една негова изјава малку го возбуди тенискиот свет. Имено, Швајцарецот Роџер Федерер решил да ја пропушти сезоната на земја а Надал смета дека тука има нешто контрадикторно… „Прво …

Повеќе »