Tag Archives: Роџер Федерер

(ВИДЕО) Од толку нули ќе ви се заврти во главата: Еве колку заработувааат најдобрите тенисери на светот – Новак наскоро „ќе го урне“ Федерер!

Новак Ѓоковиќ спектакуларно се врати во врвот на светскиот тенис! Новак му се доближи на Федерер на листата на заработувачки откако стана првиот играч во историјата кој победи на сите турнири во светот… За ова уникатно достигнување – освојување на сите турнири во светот – на Ноле му требаа вкупно …

Повеќе »

(ФОТО) Мастерс Синсинати – финале:Новак за историја, Федерер ја брани преостанатата тврдина!

Едно од најголемите ривалства во тениската историја во Синсинати ќе има 46-то продолжение. Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер ќе се сретнат во финалето на овој мастерс, за првпат по две и пол години. После голема борба, три сета и два и пол часа на теренот Новак Ѓоковиќ се пласираше во …

Повеќе »

Мастерс Синсинати: Вавринка го намачи Федерер – Роџер со пресврт до полуфиналето

Роџер Федерер со доста маки се пласира во полуфиналето на Мастерсот во Синсинати. Федерер во швајцарското дерби го совлада Стен Вавринка после пресврт со 6:7 (2), 7:6 (8), 6:2. За речиси два и пол часа, Вавринка немаше ниту една брејк шанса, но одлично ги спасуваше оние на Федерер и на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Два од два: Новак после голема борба подобар од „бомбардерот“ Раониќ – во полуфиналето со Марин Чилиќ!

Новак Ѓоковиќ, најдобриот српски тенисер, се пласирал во полуфиналето на Мастерсот во Синсинати, откако после три часа и голема борба го победил Милош Раониќ во три сета. Тенисер од Канада одигра феноменален тенис, сервирал уште подобро, но Новак исто така покажал атомски тенис на Централниот терен. (🎥@TennisTV ) pic.twitter.com/9xd4XKIqbq — …

Повеќе »

(ФОТО) Мастерс Синсинати: Ѓоковиќ – Димитров околу 22. часот на Спорт клуб:„Новак може се!“

Бугарскиот тенисер Григор Димитров е свесен дека се соочува со тешка работа на натпреварот со Новак Ѓоковиќ во третиот круг од турнирот во Мастерс серијата во Синсинати. “Тоа е Новак, тој може да стори сé. Тој повторно ја наоѓа својата форма и добро игра. Тој го освои Вимблдон, па нема …

Повеќе »

(ФОТО) Федерер почнува „психолошка војна“:„Не го сожалувајте Ѓоковиќ!“

По откажувањето на Рафаел Надал и поразот на Енди Мареј од големата четворка во Синсинати останаа само Роџер Федерер и Новак Ѓоковиќ… Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер после еден месец пауза и пораз во четирифиналето на Вимблдон, се враќа на теренот. Сепак, покрај подготовките за вториот круг на Синсинати и натпреварот …

Повеќе »

(ФОТО) Откриена долго чуваната тајна: Љубовта на Мирка пред да го запознае Роџер Федерер бил султан?

Мирка го запознала Роџер Федерер на Олимписките игри во Сиднеј во 2000-та година. Многу брзо после тоа почнале да се забавуваат, но долго ја криела големата тајна… Мирка Федерер, сопругата на Роџер Федерер е многу повеќе од обичните сопруги на спортистите. Според податоците на Гугл, минатата година била една од …

Повеќе »

(ФОТО) Федерер отворено за односот со сопругата: Она што го открил за Мирка е многу интимно…!

Најдобриот швајцарски тенисер, Роџер Федерер, дал исклучително интересна изјава за неговата сопруга, Мирка Вавринец. Роџер и Мирка се во среќен брак од 2009. година. Мирка професионално се занимаваше со тенис до 2002. година. Таа го постигна најдобриот резултат во 2001. година, кога стигна во третото коло од УС Опен, а …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Вимблдон: Се врати Новак но финале ќе играат Федерер и Надал – Дали ќе биде така ќе видиме денес!

Денес ќе бидат одиграни сите мечеви на четирифиналето во машка кокуренција, а познат е и распоредот на играње. Новак Ѓоковиќ и Кеи Нишикори ќе го играат првиот меч на Централниот терен и тој дуел почнува во 14. часот. После нив на истото борилиште својот дуел ќе го играат Хуан Мартин …

Повеќе »