Tag Archives: Роџер Федерер

Луди правила во Рим – Ако победат претпладнево Новак, Рафа и Роџер ќе играат и вечерва

Откако вчера поради дождот не се играше тенис во Рим, организаторот денес најавува дупла програма, што значи дека најдобрите светски тенисери, во четврток, ќе мораат по два пати да излегуваат на терените на „Форо Италико“. Временските прилики во Рим, вчера не им дозволија на фановите да уживаат во тенисот, но …

Повеќе »

Бројки од кои „ќе ви се заврти“: Директор на АТП турнир открил колку пари бараат Ѓоковиќ, Надал и федерер за учество!

Марсел Хунце, директор на АТП турнирот во Хертогенбош открил колку пари бараат најдобрите светски тенисери за да учествуваат на турнирот кој го организира… Не е тајна дека најдобрите тенисери на светот добиваат пари за учество на помалку популарните турнири од серијата 250 и 500. Хунце не крие дека преговорите со …

Повеќе »

Федерер и’ на 38. години соборува рекорди: Уште еден доказ дека е најдобар на сите времиња!

Роџер федерер од оваа недела е сопственик на уште еден рекорд во светот на тенисот. Швајцарецот кој освоил најмногу Грен слем титули (20) не се запира ниту во 38. година на живот. Напротив, неодамна освоил трофеи во Дубаи и Мајами и многу е мотивиран за нови победи. Тенисерот од Базел, …

Повеќе »

(ФОТО) Роџер Федерер стана шамион на Мајами: Победа за 101. титула во кариерата!

Роџер Федерер е шампион на турнирот во Мајами.Швајцарецот вториот мастерс во сезоната го освои по четврти пат во кариерата победувајќи го, во финалето,Американецот, Џон Ишнер со 6:1, 6:4… Федерер до 28. титула на турнирите од серијата 1.000, а ги има бкупно 101, дошол рутински. Но, треба да се истакне дека …

Повеќе »

(ВИДЕО) Нова лекција на моќниот федерер: Падна и Шаповалов – во финалето на Мајами со Изнер Роџер федерер се пласираше во финалето на Мајами откако го совлада Денис Шаповалов од Канада со 6:2, 6:4…

Швајцарецот бил потполно доминантен во првиот сет кој можел да го добие и поубедливо, а единствена шасна,19. годишниот Шаповалов, створил на почетокот на вториот сет кога дошол до 15:40. Меѓутоа, федерер презема се во свои раце, прави брејк и до крајот без поголеми проблеми доаѓа до победата. What would you …

Повеќе »

(ФОТО) Доминик Тим го совлада Роџер Федерер во финалето на Индиан Велс за победа на кариерата!

Доминик Тим го совлада Роџер Федерер во финалето на Индиан Велс со 2:1 (3:6, 6:3 и 7:5). Ова е прв Мастерс триумф за Тим… Младиот Австриец после триумфот во финалето на Индиан Велс имал многу убави зборови за Федерер. From @SteveTignor: Dominic Thiem played like his future depended on it …

Повеќе »

(ВИДЕО) Федерер директно во финале: Надал се повлече од полуфиналето во Индиан Велс поради повреда на коленото

Рафаел Надал вчера, на Мастерсот во Индиан Велс,со голем напор го победи Карен Хачанов со 2:0 (7:6, 7:6), но тоа се одрази на неговото десно колено. Во текот на натпреварот Рафасел Надал се обиде сам да ја санира повредата но повика физиотерапевт,во два наврати, и некако успеа да го заврши …

Повеќе »

(ВИДЕО) Нова историска пресметка: Рафаел Надал и Роџер Федерер во полуфинале – Легендите во борба за финале на Индиан Велс

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал славел со 2:0 (7:6, 7:6) против Русинот Карен Хачанов и така обезбедил учество во полуфиналето на Мастерсот во Индиан Велс во кое ќе се сретне, во тенискиот класик, со Роџер Федерер. Grit. Determination. Nadal.@RafaelNadal outlasts Khachanov 7-6(2) 7-6(2) to set up semi-final showdown with Federer!#BNPPO19 pic.twitter.com/YomaTKKZL5 …

Повеќе »

(ФОТО) Величествениот федерер дошол до „100“: Само втор тенисер кому тоа му успеало!

Во финалето на АТП турнирот во Дубаи, Швајцарецот Роџер Федерер го победи Гркот Стефанос Циципас со 6:4, 6:4 освојувајќи го својот стоти турнир во кариерата. федерер така станал само втор тенисер во Опен ерата кој освоил најмалку 100. турнири. Рекордер е Американецот, Џими Конорс, кој освоил 109. титули. Освен што …

Повеќе »