Tag Archives: риека

ДУХОВИТ (НО СЕРИОЗЕН) НАТПИС ПРЕД КАФУЛЕ ВО РИЕКА: „Ве молиме, не влегувајте ако имате некој од овие симптоми“

Епидемијата на коронавирус ги сврте животите наопаку и принуди многумина да ги променат своите правила на однесување. Еден клуб во Риека им забранил влез на луѓе со низа „симптоми“. Смешен натпис се појави пред еден бар во Риека, кој и покрај шегите, некои ќе ги натера да размислат. „Клубот на …

Повеќе »

(АУДИО) ВИ ЈА ПРЕТСТАВУВАМЕ „Обични луѓе“ – хрватска песна за светски бунт

Групата Whiteheads од Ријека (Хрватска) излезе со песната „Ordinary People“ (Обични луѓе) излезе од хрватската рамка и ги охрабрува обичните луѓе ширум светот да разберат дека тие се моќ. Тие се сила што на лидерите може многу да им каже. „Го преминавме Горње Јелење“, се пошегувал пејачот на бендот од Риека, …

Повеќе »

(ФОТО) Монструм од Риека: Со години ја силувал и злоставувал родената ќерка

Општинското државно обвинителство во Риека, Хрватска, покренало обвининие против маж (55) кого го товарат за физичко и сексуално инцестиозно злоставување кое траело со години Жртвата, според досегашните сознанија, била негова ќерка, сега 32. годишна. Мажот е обвинет за седум кривични дела: по две за родоскврнување, тешки дела поради сексуална слобода, …

Повеќе »