Tag Archives: риба

Пет продукти кои го опуштаат организмот и го отстрануваат стресот

Помеѓу работата што ја вршите во канцеларијата, за семејството или за себе, дали понекогаш престанувате и се прашувате каков стил на живот водите? Нерегулиран распоред за спиење, исхрана и сите други работи што ги правите во текот на неделата води до зголемување на нивото на стрес. И’ со вежба против …

Повеќе »

(ФОТО) Еве зошто Роналдо изгледа и игра како ѕвер:Португалецот открил како се храни!

Иако има 33. години, Кристиано Роналдо изгледа и игра како да е на врвот на кариерата, а за тоа е доста заслужен неговиот начин на исхрана… Познато е дека Роналдо има неверојатна работна етика и строго води грижа за исхраната. Португалецот открил каква храна јаде за појадок, ручек и вечера. …

Повеќе »

Народни верувања – Подгответе што сакате само ова не: Ќе ве следи малер цела идна година!

Симбол на среќата која ве напушта… Поставувањето богата новогодишна трпеза нема за цел само да ве нахрани, туку симболизира и’ среќа, напредок и благосостојба. Покрај веќе традиционалната руска салата, свинско печење, сарма, салата од зелка и торта, на трпезата свое место би требало да најдат и’ рибата и грозјето. А, …

Повеќе »

(ФОТО) Нов РЕПТИЛ маркет во населба Лисиче во Скопје

„Рептил маркети“ е компанија со традиција од 21 година, компанија која е синоним за најдобра услуга во градот Скопје. Ланецот на маркети познати по големиот и квалитетен асортиман по разумни цени, отвори нов маркет во трговскиот центар во населбата Лисиче. Граѓаните од населба Лисиче ќе уживаат во топла и искрена …

Повеќе »

(ФОТО) Софија Рајовиќ: Пробајте ја мојата супер диета – 8. до 12. кг. за еден месец

Таа е убава и атрактивна. Единствена мана и е што често мака мачи со килограмите. Зошто? Затоа што покрај глумата сака слатки. За среќа, пронашла диета која „може да ја преживее“. Доста е едноставна. Трае еден месец и суштината е да не се мешаат скроб, јаглени хидрати и протеини, а …

Повеќе »

Американска диета за топење одвишни килограми!?

Ако од исхраната се исклучат јаглехидратите ќе го поттикнете организмот да се исчисти од наталожените масни наслаги. Оваа диета не пропишува конкретни оброци, ниту пак има потреба да ја мерите храната што ја консумирате. Што е најважно од се – нема да се чувствувате гладни! Таканаречената „Американска диета“ се заснова …

Повеќе »

(ВИДЕО) Рибари уловиле грдосија од 1.100 килограми

Рибри од островот Сахалин во Русија дефинитино не очекувале примерок од џиновската риба „буцањ“ од 1.100 килограми кога во саботата се затресла нивната мрежа. Огромната риба, која се смета за вистинска посластица во поедини култури, за жал не го „преживеала“ транспортот. Наместо да ја извадат од морето рибарите три дена …

Повеќе »

Генијален трик рибата никогаш повеќе да не се лепи на тавче или скара

Освен рибта на овој начин можете да подготвите и месо, најдобро од се е што нема потреба од масло… Ако сакате без страв да испечете риба или месо без страв дека ќе се залепат на скарата, тавчето или плехот за печење, а при тоа не сакате да додавате премногу масло …

Повеќе »