Tag Archives: риба

Осум намирници што секој со дијабетес треба да ги јаде

ДИЈАБЕТЕСОТ е хронична состојба со која живеат неколку стотици илјади Македонци. Секој кој е дијагностициран мора да внимава на исхраната за да избегне долгорочни компликации. Дијабетесот се јавува кога панкреасот не произведува доволно инсулин или кога телото не може ефикасно да го користи инсулинот што го произведува. Инсулинот го регулира …

Повеќе »

ПРОЧИСТЕТЕ ГИ АРТЕРИИТЕ И ОСЛОБОДЕТЕ ГО СРЦЕТО: 5. намирници богати со здрави масти

Конзумирањето здрави масти е од суштинско значење за општата благосостојба. Мастите прават многу повеќе за нашето тело отколку само следење на внесот на одреден број калории. Кога станува збор за мастите, некои играат витална улога во долговечноста и виталноста бидејќи обезбедуваат цела низа корисни заштитни, лековити придобивки при секој залак. …

Повеќе »

Нова студија за ПРОТЕИНИТЕ: Како тие влијаат на кардиоваскуларниот систем?

Исхраната богата со протеини има многу придобивки, помага во одржување на мускулите, го регулира шеќерот во крвта и помага при губење на тежината. Новото истражување на Универзитетот во Источна Англија вели дека промените во дневните рутини и исхраната можат да бидат исто толку моќни како и вежбањето. Намалениот внес на …

Повеќе »

Пет намирници кои се богати со магнезиум

Многумина не се свесни за улогата што магнезиумот ја игра во телото. Овој минерал е клучен за имунолошкиот систем, здравјето на срцето, спречување на воспаленија, а помага и во правилното функционирање на мускулите и ткивата. Поради изразените здравствени придобивки, важно е да внесувате доволно магнезиум. Затоа е добро да се …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Во близина на брегот на Шпанија уловиле риба тешка повеќе од еден тон

Научниците во Шпанија пред неколку дена, за време на пловидбата, уловиле риба со тежина од повеќе од илјада килограми. Големиот буцањ риба има рамно тело и необична овална форма, и го поминува поголемиот дел од својот живот на длабочина до 200. метри. Единката уловена покрај брегот на Шпанија била толку …

Повеќе »

6. НАМИРНИЦИ КОИ ПОМАГААТ ПРИ РАЗРЕДУВАЊЕ НА КРВТА: Полни се со витамини и хранливи материи кои позитивно влијаат на здравјето

Хранливите материи и кислородот, кои ги добиваат преку крвта, се клучни за правилно функционирање на внатрешните органи. Меѓутоа, ако вискозноста во крвта е зголемена, тоа ја нарушува исхраната на органите, што предизвикува формирање на згрутчување на крвта. Главната причина за густа крв е нездравата исхрана. Симптомите на оваа состојба може …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОВА Е (МОЖЕБИ) НАЈУБАВОТО НЕШТО ШТО ЌЕ ГО ВИДИТЕ ДЕНЕС: Куче спасува рипче, а потоа направило нешто уште поневеројатно!

Од памтивек е познато дека кучето е најдобриот пријател на човекот, а по ова видео можете да кажете „најдобар пријател и на рибата“. Имено, на социјалните мрежи, се споделува премногу слатко видео од златен ретривер како се сожалува на рибата уловена од нејзиниот сопственик и ја враќа во реката. Штом …

Повеќе »

(ФОТО) Рибар уловил риба со „човечки заби“: „Навистина е вкусна!“

ФОТОГРАФИЈА од риби со необични заби кои со обликот потсетуваат на човечки брзо се прошири на социјалните мрежи. Објавено е на Фејсбук од риболовната дестинација на Jennette’s Pier во Нагс Хед, Северна Каролина. Станува збор за таканаречената овча риба, која има неколку редови катници наменети за дробење на плен. Името …

Повеќе »

(ФОТО) ДА НЕ ВИ СЕ ВЕРУВА: Маж на летување ја загубил БУРМАТА, нуркачи ја пронашле на РИБА!

Прстенот и се врежал на рибата околу телото. Додека нуркала, жителката на островот Норфолк, Сузан Приор, случајно открила прстен налик на венчален прстен на телото на мала риба. Таа слика таа веднаш ја поврзала со случајот што се случил на почетокот на оваа година, кога една брачна двојка ја изгубила …

Повеќе »