Tag Archives: риба

И’ замрзнатата храна има рок на траење: Кога да ги извадите месото и зеленчукот од замрзнувачот?

Замрзнувањето на храната е еден од најчестите начини за складирање на храната. Сепак, многумина не знаат колку, на пример, месото може да биде во замрзнувач – нутриционистката д-р Верослава Станковиќ дала препораки кога да се испразни замрзнувачот. Месото од живина може да се чува во замрзнувач до една година, а …

Повеќе »

Денес почнува големиот пост: Правила за Велигденската четириесетница

Постот значи не само откажување од мрсна и обилна храна туку и контрола на страстите, откажување од пијанства, веселби и радости. Светите отци постот го нарекуваат мајка на здравјето, а и современиот начин на исхрана се повеќе му придава значење на постот, односно на откажувањето од храната од животинско потекло. …

Повеќе »

Руски лекар ја открил тајната на долговечноста – со 7. намирници може да се продолжи животот

Конзумирањето здрава храна е клучно за зачувување на здравјето на целиот организам, од превенција и третман на коронавирусот до продолжен животен век, посочува познатиот руски лекар и телевизиски водител Александар Мјасников, кој ги набројал производите кои го продолжуваат животот. Имено, правилниот избор на храна може да го забави текот на …

Повеќе »

Диетата на д-р Ивановиќ топи килограми без никакви жртви: Еве зошто оваа диета моментално е најпопуларна!

Диетата на д-р Ивановиќ симнува 10 килограми за еден месец без големи жртви и чувство на глад Д-р Владимир Ивановиќ создал диета која за кратко време стана една од најпопуларните. Резултатите се одлични, велат оние кои ја пробале оваа диета. Она што ја издвојува оваа диета од другите е тоа …

Повеќе »

Навики во исхраната кои го зајакнуваат срцето по 50-тата година од животот

Да се ​​има силно срце во педесеттите е клучно, особено затоа што тој витален орган поминува низ големи промени како што стареете. Вашето срце е мускул, што значи дека природно слабее со текот на времето. Исхраната може да ви помогне да го забавите тоа. Постојат одредени намирници и навики во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Како бебе пушел „40 цигари на ден“: Денеска е НЕПРЕПОЗНАТЛИВ, еве каков живот води!

Двегодишно момче кое пушело по 40. цигари дневно сега изгледа непрепознатливо откако ја прекинач лошата навика. Арди Ризал, од Суматра во Индонезија, бил многу мал кога бил прикажан како ја крши главата од ѕид ако не може да пуши. Неверојатен случај во Индонезија Буцкастото момче се најде на насловните страници …

Повеќе »

Намирница која го чува мозокот од ужасните ефекти на загадувањето

Со загаденоста можете да се борите и со исхраната – новото истражување покажува дека конзумирањето риба ги поништува негативните ефекти што нечистиот воздух ги остава на мозокот. Сите сме свесни колку е загаден воздухот што го дишеме во Македонија. Многумина веќе купиле прочистувачи на воздух, но се чини дека она …

Повеќе »

Намирници кои го намалуваат лошиот холестерол

Обидете се да одржувате добро ниво на холестерол со здрава исхрана и следните намирници… Здравото ниво на холестерол е 200 милиграми на децилитар крв, но лошиот ЛДЛ холестерол треба да биде под 100 милиграми, а добриот ХДЛ холестерол над 60 милиграми. Оптималното ниво на триглицериди во овој случај мора да …

Повеќе »

ЗАПОЧНА БОЖИЌНИОТ ПОСТ! Еве како да постите и што да јадете без да го загрозите здравјето и имунитетот додека владее КОРОНА ВИРУСОТ

Започна големиот божиќен пост. Овој пост секогаш започнува на 28. ноември и трае 40. дена, а завршува со Божиќ, 6. јануари. По правило, се пости на вода во среда и петок, додека во другите денови е дозволено да се користи масло и вино, а во сабота и недела, како и …

Повеќе »