Tag Archives: риба

Два природни елементи го намалуваат стомакот и го чистат телото од токсини

Сакаме да јадеме вкусна пица, помфрит и хамбургер обично придружени со ладен газиран пијалок, а потоа да јадеме нешто слатко како чоколадо или сладолед. Па, поради тие денови потребно е секогаш на менито да имате нешто што може да ви помогне тие моменти на задоволство да не завршат лошо за …

Повеќе »

Зошто е добро да се јаде риба барем еднаш неделно

Летото е време кое го во повеќето случаи го поминуваме на море, што автоматски значи дека консумираме поголеми количини риба и морски плодови. Рибата е многу здрава намирница која има многу придобивки за нашето здравје. Експертите велат дека е неопходно да се јаде риба барем еднаш неделно, а во продолжение …

Повеќе »

(ФОТО) Откриена е риба на која низ вените и тече зелен антифриз

Научниците кои го истражувале морето во близина на Гренланд дошле до многу необично откритие. Имено, додека дупчеле длабоко во ледениот брег, откриле риба со светлечки зелен антифриз кој тече низ нејзините вени. Малиот шарен полжав (Liparis gibbus) содржел најголема количина на протеин против замрзнување некогаш забележан во риба Исто како …

Повеќе »

Еден вид риба е најздрав од конзерва, три порции неделно го спасуваат срцето

Често слушаме дека конзервираната храна не е добра, што понекогаш е точно, бидејќи не сте ја подготвиле сами дома со свежи состојки. Сепак, постои и’ храна која е добра во конзерва и трае подолго. На овој начин внесуваме голема количина на протеини, витамин Д и антиинфламаторни омега-3 масни киселини, а …

Повеќе »

ПРЕВЕНТИВА – Овие намирници ги чистат крвните садови: Намалете го ризикот од срцев удар и мозочен удар со вашата исхрана

Овие намирници можат да ви помогнат да го намалите нивото на маснотии во крвта што може да доведе до мозочен и срцев удар… Кардиоваскуларните болести го заземаат неблагодарното прво место според бројот на животи што ги земаат на годишно ниво. Според подароците на Американскиот центар за контрола и превенција на …

Повеќе »

(ФОТО) Екран истражи: Колку ќе ве чини ручек во Kаликратија?

Екипа на „екран“ беше во истражување на цените во рестораните во Kаликратија, место  пред краците во Грција. Станува збор за мало туристичко место каде, како и насекаде во Грција, рестораните ги истакнуваат цените на понудата. На прв поглед можеби некои цени ќе ви се видат многу „високи“, но како контра …

Повеќе »

(ФОТО) Детален ценовник во рестораните во Пефкохори

Пилешко филе 8,5 евра… Олга Јовиќ, која во мај оди на море во Грција повеќе од 12 години, за Нова раскажува какви се моменталните цени во ова популарно летувалиште. „На главната улица на Пефкохори, порција помфрит, мусака, голема пита гиро, големо точено пиво – 16 евра. Исто така, пред некој …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Култниот актер во своите 80-ти изгледа неверојатно, а тоа го должи на две навики

Ниту една животна навика не може да ви гарантира здравје или долг живот, но секако има и такви кои можат да ви помогнат да ја постигнете таа цел. Иако генетиката и животните околности можат да влијаат на вас, тоа не значи дека треба само да се занесете, туку треба да …

Повеќе »

Студија: Најдобрата исхрана за долг живот вклучува чоколадо и го исклучува црвеното месо

Колку и да го обожавате чоколадото, понекогаш ви се чини дека не можете да го вклопите во вашиот режим за слабеење. Меѓутоа, истражувачите од Универзитетот во Јужна Калифорнија прегледале стотици нутриционистички студии спроведени во текот на изминатата деценија во потрага по она што нуди најдобри шанси за подолг и поздрав …

Повеќе »