Tag Archives: реума

(Рецепт) Со мајчина душица намалете го ревматизмот: Направете тинктура која ќе ја втривате на болните места!

НА ОНИЕ кои страдаат од чести воспалувања на бронхиите, секрети во белите дробови, имаат слабо варење и нередовни столици или имаат ревматски болки, треварите им советуваат мајчина душица. Ова мајско растение се користи и во случај на нарушувања на бубрезите и мочниот меур. Мајчина душица се препорачува за грчеви во …

Повеќе »

(ФОТО) Многу повеќе од обичен зачин: Штити од рак, реума и е преполн со витамин Ц – магдоносот од сега ќе ви биде омилена намирница

Толку сме навикнале на магдонос што често и не размислуваме за тоа дека ова не е само зачин, туку и билка која има висока нутритивна вредност и лековити својства. Магдоносот е најпопуларен зачин во светот кој може да се најде скоро во секој супермаркет во текот на цела година (секако …

Повеќе »

(ФОТО) Ракија: 10. здравствени проблеми кои моќниот пијалок „ги брка“ побрзо од лекови

„Напиј се малку ракија, ќе ти биде подобро“, е реченица која сигурно сте ја слушнале барем еднаш во животот. Добрата стара ракија на нашите простори се смета за национален пијалок, а приказната за нејзината лековитост се пренесува од колено на колено. Сливовата и лозовата се најпознати ракии, а како што …

Повеќе »