Tag Archives: рецепт

(ВИДЕО) РАЗЛИЧЕН НАЧИН НА ПОДГОТОВКА – Рецептот кој ги освои социјалните мрежи: Јајца на начин на кој веројатно никогаш не сте пробале

Доколку ви здодеаа различни видови омлети или пржени јајца, рецепт споделен на социјалните мрежи носи едноставна техника за подготовка на јајцата на малку поинаков начин. На социјалните мрежи често можете да најдете идеи за подготовка на јадења од состојките кои ги користите секојдневно, но на малку поинаков начин. Токму ова …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Природно и ефективно: Комбинацијата од две намирници ќе помогне во зајакнувањето на вашиот имунолошки систем

Зајакнување на имунитетот во преодниот период Доколку имате послаб имунолошки систем и сте повеќе склони кон чести настинки, комбинацијата од мед и лук може значително да ви помогне да го ублажите проблемот. Непастеризираниот суров мед е богат со антиоксиданси кои играат важна улога во зајакнувањето на одбранбениот систем, а има …

Повеќе »

Рецепт кој и’ лекарите ќе ви го препорачаат: После него црниот дроб ќе ви биде како нов

Црниот дроб се нарекува лабораторија на органот затоа што врши суштински функции, како што се разградување на мастите и исфрлање на токсините. Затоа треба да се чува. Лошата исхрана, како и лошите навики, ќе влијаат на работата на сите органи на вашето тело, вклучувајќи го и црниот дроб. Затоа неговите …

Повеќе »

(ВИДЕО) ВИСТИНСКИ НАЧИН ДА СЕ НАПРАВИ ПИТА СО ГОТОВИ КОРИ: Само така ќе биде мека и исто како домашна

Залиената пита направена од готови кори е исто толку добра и вкусна како онаа направена од домашни кори Доколку сè уште не сте го совладале правењето пита од домашни кори, пробајте го овој начин на подготовка со готови кори и резултатите ќе ве воодушеват: Состојки: 12 кори за пита 250 …

Повеќе »

(Рецепт) Прекрасен ЗИМСКИ НАПИТОК: Се прави од една состојка, има бројни здравствени придобивки, го намалува шеќерот во крвта и може да го отстрани вишокот килограми

Пробајте го рецептот за вкусен чајЧајот од една состојка ви помага да ги изгубите вишокот килограми, позитивно влијае на здравјето на срцето, полн е со антиоксиданси – зимски напиток кој има бројни здравствени придобивки!Циметот е зачин кој најчесто го поврзуваме со слатки, топол сутлијаши, колачи, пити и кифлички, но овој …

Повеќе »

ЛЕК ОД ПРИРОДА – РУСКИ народен рецепт: Искористете ја моќта на ЛУКОТ, кој е најмоќниот сојузник на организмот против холестеролот

Алицинот кој се наоѓа во лукот е органско сулфурно соединение. Токму тој дава карактеристичен мирис и дава лековити својства… Зголеменото ниво на холестерол во крвта и хипертензијата го зголемуваат ризикот од развој на сериозни болести како што се атеросклероза, срцев удар и мозочен удар. Бидејќи овие нарушувања негативно влијаат на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Јадете се’, а килограмите паѓаат: Нутриционистка ја открила тајната на слабеењето

НУТРИЦИОНИСТКАТА Лин Вард промовира одржливо губење на тежината. Таа се залага луѓето кои сакаат да ги изгубат несаканите килограми, да јадат целовита храна, понекогаш и благо, наместо да ги исфрлат групите на храна од нивното мени. Вард открила дека тајната формула за губење маснотии се фокусира на она што можете …

Повеќе »

Чувајте ги бобинките свежи 10. дена со едноставен трик

БОБИНКИТЕ може да бидат скапи и да имаат ограничен рок на траење. За среќа, можете да ја продолжите нивната свежина и да спречите мувлосување. Имено, бобинките се многу порозни, нежни и имаат тенка кора. Поради ова, тие побрзо се распаѓаат, стануваат меки и мувлосани. Според новинарката за потрошувачи Алис Бир, …

Повеќе »

(Рецепт) Доколку имате проблем со ДЕПРЕСИЈА, потребна ви е ЛИМОНАДА и уште една СОСТОЈКА

Според најновите студии, комбинацијата на куркума и лимон е подобра од сите антидепресиви, таа е поздрава, поприродна и поефикасна. Бидете оптимисти и пробајте го овој извонреден рецепт дури и ако немате проблеми со депресијата, бидејќи е исклучително здрав. Се што ви треба е следново: 4 чаши ладна вода 2 лажици …

Повеќе »