Tag Archives: репрезентација

ГЕСТ НА ВЕЛИКАН – Модриќ за два милиони евра во 2018 година купил исти подароци за соиграчите

Соработникот на Лука Модриќ, Симон Бастијансен, експерт за брендирање кој соработува со хрватскиот капитен уште од Светското првенство во 2018 година во Русија, раскажаЛ интересна приказна која открива колку Лука е дарежлив и внимателен. Двајцата се запознале на СП во Русија, каде Ватрените го освоија среброто, а на Бастијансен веќе …

Повеќе »

(ФОТО) Роналдо целосно го „изгуби компасот“ и се заканил дека ќе ја напушти репрезентацијата на Португалија

Кристијано Роналдо бил подготвен да се откаже од селекцијата на Португалија за Светското првенство откако дознал дека е изоставен од стартниот тим против Швајцарија. Португалскиот весник „Record“ тврди дека легендарниот напаѓач сакал да ги спакува куферите и да го напушти Светското првенство откако разговарал со селекторот Сантош, откако дознал дека …

Повеќе »

ГОТОВО Е – КРАЈ НА ЕДНА ЕРА! ЛИОНЕЛ МЕСИ НАЈАВИЛ ДЕКА СЕ ПОВЛЕКУВА: „Нервозен сум, но одлуката е донесена!“

Еден од најдобрите фудбалери во историјата на фудбалот, Лионел Меси, најави дека Светското првенство во Катар ќе биде последно во неговата кариера. За Меси тоа ќе биде петто Светско првенство, а во претходните четири обиди не успеа да го освои трофејот. Најблиску до тоа беше во Бразил во 2014. година …

Повеќе »

Карате репрезентативците ги привршуваат подготовките за Европската Универзијада

Македонската универзитетска карате-репрезентација изминатава недела во хотелот „Макпетрол” во Струга интензивно се подготвува за Европските универзитетски игри што ќе се одржат во Лоѓ, Полска, од 17 до 31 јули. На игрите се пријавени 5.000 студенти од 400 европски универзитети од 40 држави и тие ќе се натпреваруваат во 20 различни …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОТПОЛНО ПОДГОТВЕН – Најубавата фудбалска приказна денес: Во октомври му беше дијагностициран рак, а денеска се врати во Премиершип!

Одличниот велшки фудбалер Дејвид Брукс (24) доживеа голема животна драма, а истата за среќа имаше позитивна завршница. Тој беше излечен од рак и се врати во Премиершип.Брукс одигра одлично во Премиер лигата со „Борнмут“, но тимот испадна во Чемпионшип. Кога започна сезоната на второто ниво, му беше дијагностициран Хочкинов лимфом …

Повеќе »

(ФОТО) Бугарската фудбалска репрезентација доживеала тешка сообраќајна несреќа

Хорор во Грузија. Бугарската фудбалска репрезентација доживеала тешка сообраќајна несреќа во Грузија. Според агенцијата ТАСС, тоа се случило набрзо по слетувањето во Тбилиси, кога возачот на првиот од двата автобуси што ги превезувале репрезентативците на Бугарија до хотелот каде требало да бидат сместени, изгубил контрола над возилото, што довело до …

Повеќе »

(ВИДЕО) Интервју со голманот Столе Димитриевски: „Имам уште две години договор со Рајо, но сега почнува сезоната на трансфери, па ќе видиме што ќе се случи до крајот на летото”

„За мене семејството е сè. Јас одамна живеам надвор, ама тоа го направив за да обезбедам подобар живот и за мене и за нив”, искрен е Димитриевски. Голманот на македонската фудбалска репрезентација, Столе Димитриевски, последниве неколку месеци беше еден од спортистите за кои најмногу се пишува во шпанските медиумите. Муабетите …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ОТВОРЕНО со Филип Талески: „Откога се тргнав од социјалните мрежи, главата ми е помирна и фокусиран сум само на семејството и кариерата“

„Ена е поранешна ракометарка, па поинаку од другите ја гледа мојата игра. Таа ми е и најголема поддршка и најголем критичар. Но, се разбираме за сè, а блиска е и со мојата мајка. Иако викаат дека снаа и свекрва не се сакаат многу, со нив тоа не е случај и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Милевски: „Го знам тимот за финалето. Моите фудбалери треба да уживаат”

Фудбалската репрезентацијата на Македонија вечерва во Порто го игра еден од најголемите натпревари во нивната историја, дуелот со Португалија за пласман на Светското првенство во Катар 2022. View this post on Instagram A post shared by Football Federation-Macedonia (@ffmacedonia) Селекторот Благоја Милевски е свесен за тежината на овој меч, но …

Повеќе »