Tag Archives: репертоар

Репертоар на МНТ за оваа недела (од 16. до 19.февруари)

16.02 (среда) – „Кец на десетка“ – 20. часот Режисер: Драган Спасов – Дац и Јордан Симонов Извршен продуцент: Виктор Рубен Сценограф: Татјана Блажевска – Христова Костимограф: Ивана Каранфиловски – Уруговска Насловна нумера „Кец на десетка“ Музика: Yazoo – Only You Текст, аранжман и продукција: Александар Митевски Изведуваат: Тања Кочовска, …

Повеќе »

Репертоар на Театар за деца и младинци од 13. до 17. ноември

среда, 13. ноември – „Еднаш свет изградив“ Текстот „Еднаш свет изградив“ е пишуван по мотиви на романот „Сидарта“ од Херман Хесе. Преку семејна приказна за татко и син кои се среќаваат после долги години, авторот на претставата Јане Спасиќ се обидува да согледа неколку поважни животни фази и да ги …

Повеќе »

Репертоар на Театар за деца и младинци од 16. до 20. октомври

16. октомври (среда) „Еднаш свет изградив“ Текстот „Еднаш свет изградив“ е пишуван по мотиви на романот „Сидарта“ од Херман Хесе. Преку семејна приказна за татко и син кои се среќаваат после долги години, авторот на претставата Јане Спасиќ се обидува да согледа неколку поважни животни фази и да ги разгледа …

Повеќе »

(ФОТО) Репертоар на Театар за деца и младинци од 15. до 19. мај

15. и 16.05 (среда и четврток) „Том Соер“ „Том Соер, Том Соер, Сите знаат херојот наш кој е….“ Кое дете не мечтае да биде херој како оние од книгите, филмовите, цртаните серии? Кое дете не сака макар на ден да порасне во очите на тие околу него и да го …

Повеќе »

(ФОТО) Репертоар на Драмски театар од 9. до 18. април

09 Април 20:00 „Како да се ограби банка“ Парите го вртат светот. А што би правеле кога тие не би биле дел од нашиот живот и нашето секојдневие? Што би правеле кога ќе го допрете дното во општеството и кога единствената мисла со која ќе се будите наутро е “како …

Повеќе »

(ФОТО) Репертоар на Македонски народен театар од 2. до 6. април

2.04.2019 – „Еден месец на село“ „Еден месец на село“ е едно од најдобрите дела во неговиот литературен опус. Таа е една од првите реалистични драми што историјата на литература ги класифицира во рубриката „модерен реализам“ пред сè поради поместениот фокус на нејзиниот интерес, нарушените односи и дејства, изневерените мотиви, …

Повеќе »

Репертоар на Театар за деца и младинци од 16. до 17. февруари

16. февруари „Црвенкапа“ Уште една бајка за која не треба да се трошат зборови, зашто скоро и да нема дете на кое не му е позната приказната за девојчето, кое одејќи на пат кон куќичката на нејзината баба, во шумата налетува на волкот. Во драматуршката предлошка на Александар Поповиќ се …

Повеќе »

Репертоар на Театар комедија од 15. до 24. февруари

15. февруари „Вардарски пастуви“ „Вардарски пастуви“ е пиеса работена според сценариото на Симон Буве (се сеќавате на филмот „Фул Монти“?) и според пиесата „Дамите бираат“ од Ентони Мекартен и Стивен Синклер, но овој пат станува збор за сосема наш производ, пред се’ затоа што е сопствена продукција на Театар Комедија …

Повеќе »

Репертоар на Драмски театар од 14. до 20. февруари

14 Февруари „Партија реми“ Драмскиот текст „Партија реми“ од американскиот драмски автор Доналд Ли Кобурн, 1978 година ја добива Пулицеровата награда за најдобар драмки текст а актерите кои ги играле улогите за најдобри актери таа сезона на њујоршката сцена. Еден човек и една жена во својата Трета доба, како штитеници …

Повеќе »