Tag Archives: реквием

Моќниот Реквием на Верди на сцената на Филхармонијата!

На 25 април, овој четврток, во 20 часот, Филхармонијата заедно со Хорот на Операта и врвните солисти –Весна Ѓиновска-Илкова (сопран), Елени Матос (мецосопран-САД), Дејвид Јунгхон Ким (тенор–Кореја) и Милан Силјанов (бас-баритон), под диригентство на маестро Емил Табаков(Бугарија), ќе го изведат едно од најмоќните дела во историјата на музиката – Реквием …

Повеќе »

„Requiem Aeternam“ овој петок со Македонската филхармонија

По подолго време, Македонската филхармонија повторно ќе го изведе грандиозниот „Реквием“ од Волфганг Амадеус Моцарт, едно од најкрупните дела во класичната музика. Овој петок, на 4 мај во 20 часот, под диригентство на миленикот на македонската музичка публика, маестро Емил Табаков од Бугарија, Моцартовото генијално дело ќе биде изведено на …

Повеќе »