Tag Archives: рекорд

Јапонија го сруши рекордот – најбрз интернет на сите времиња

NICT, Национален институт за информации и технологија на Јапонија, го сруши рекордот во однос на брзината на интернетот, пренесува „Motherboard“. Претходниот рекорд поставен во август 2020 година го држеа британски и јапонски истражувачи, кои потоа достигнаа брзина од 179 терабајти во секунда. Сега NICT скоро го удвои тоа. Новиот, неверојатен …

Повеќе »

(ФОТО) Рекордната ЛОТО 7-ка отиде во семејство во Визбегово: Ова заслужува голема прослава!

Мите Велковски е млад пензионер, вреден, скромен и ведар човек, ги обожава своите четири внучиња и вели дека сè што прави, прави за нив. Во ова ќе се препознаат многумина. Она што го го вбројува во (сè уште) поретките, е тоа што редовно, најредовно, уплаќа лото, без испуштање коло. Со …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Оваа Јапонка е настара жива личност на светот: Два пати победила рак и две глобални пандемии!

Кане Танака, Јапонка, која од Гинис беше признаена како најстара жива личност во светот, во јануари наполни 118 години. Танака е роден во 1903 година – година кога пионерите во авијацијата Орвил и Вилбур Рајт влегоа во историјата со завршувањето на првиот лет со мотор во светот. Најстарата жива личност …

Повеќе »

(ФОТО) Рафа во три сета до второто коло и 101. победа на Ролан Гарос

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал успешно започна да ја брани титулата на вториот грен слем турнир во сезоната – во првото коло на Ролан Гарос во вторникот, тој беше подобар од Австралиецот Алексеј Попирин со максимален резултат 3:0. Facing two set points in the third set, @RafaelNadal didn't panic 💪 The …

Повеќе »

(ФОТО) Луис Хамилтон до 100. пол позиција во кариерата

Британскиот автомобилист и седумкратен светски шампион Луис Хамилтон, во Мерцедес, ја освои пол-позицијата пред трката за Големата награда на Шпанија, стота во неговата кариера. Лидерот во генералниот пласман повторно беше најдобар кога беше најпотребно. Во Q3 Хамилтон возеше 1: 16.741 и го искористи фактот дека неговиот најголем ривал во борбата …

Повеќе »

(ВИДЕО) НОВАК ГИ „ПЕЦНАЛ“ РИВАЛИТЕ: Погледнете во какви патики Ѓоковиќ се појавил во Монте Карло!

НОВАК Ѓоковиќ се врати на теренот на Мастерсот во Монте Карло, по пауза од скоро два месеци и освојувањето на Австралија опен и го совлада одличниот Италијанец Јаник Синер – 6:4, 6:2. Тоа е негов прв турнир откако го надмина Роџер Федерер на вечната листа на 8. март според бројот …

Повеќе »

Нов рекорд за Мбапе со кој „го симна“ и Меси!

Фудбалерите на ПСЖ се пласираа во четвртфиналето од Лигата на шампионите, а главната надеж на парижаните, Килијан Мбапе, повторно го собори рекордот со погодокот од белата точка. Голот од 31-та минута на натпреварот на „Паркот на принцовите“ беше 25-ти во Лигата на шампионите и со тоа стана најмладиот играч кој …

Повеќе »

Чекор по чекор – Новак е се’ поблизу до рекордот

Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер во светот, ја започна 296. недела на врвот на АТП-листата. Српскиот играч на тој начин се доближи на чекор до Роџер Федерер, рекордер по бројот на недели на врвот. Швајцарецот има 310, а Новак веќе го обезбеди својот пат до рекордот, кој ќе го сруши на …

Повеќе »

(ФОТО) БРАВО НОЛЕ – СЕГА Е И ОФИЦИЈАЛНО: Ѓоковиќ за историја: Новак го изедначил рекордот на Сампрас!

Сега и официјално – Новак Ѓоковиќ со болеми букви се запиша во историјата на светскиот тенис! Тој собори уште еден рекорд – се изедначи со својот идол Пит Сампрас по бројот на недели поминати на врвот на АТП-листата. Единствениот што можеше да ја загрози позицијата на Новак беше Рафаел Надал, …

Повеќе »