Tag Archives: регион

(ФОТО) „Еве зошто се скапи лежалките“: Сцена од црногорска плажа го насмеа регионот!

Луѓето обично носат пешкири на плажата, но еден турист отишол чекор подалеку и со себе донел чадени ребра кои ги закачил под својот чадор. Во екот на туристичката сезона социјалните мрежи се преплавени со фотографии од плажите, кои ги документираат најразновидните идеи на туристите. Пред неколку дена пишувавме за една …

Повеќе »

Хит видео во кое Босанец на својата ќерка и објаснува математика – никој не е рамнодушен!

Сите сочувствуваат, но и се смеат. Видеото објавено на TikTok во кое Босанец и објаснува математика на својата ќерка стана вирално во регионот и сите се восхитуваат на трпението на таткото за задачата. Имено, додека тој се обидува да и објасни на својата ќерка како се работи задачата, девојчето станува …

Повеќе »

Почина Марина Туцаковиќ

Текстописецот Марина Туцаковиќ почина на 68 -годишна возраст, потврдил нејзиниот син Милан Лака Радуловиќ. Марина Туцаковиќ со години се бореше со ракот на дојката. Пред неколку дена, неа и бил дијагностициран коронавирус, поради што била хоспитализирана во КБЦ Драгиша Мишовиќ. View this post on Instagram A post shared by Marina …

Повеќе »

Корона вирус во регионот – Во ист ден починале момче и 22. годишна девојка

Еден млад човек, Бесир Реџепи од Могила во Гњилане, не успеал да ја добие битката со коронавирусот, а покрај него починала и 22-годишна девојка од истото место. Девојката првично побарала помош во болницата во Гњилане, но подоцна била испратена во Универзитетската болница во Приштина поради сериозноста на нејзината болест. Овие …

Повеќе »

(ФОТО) Македонците, масовно преку викенд, одат во Белград да примат вакцина

Повеќето Македонци, кои поднеле барање за вакцинација во Србија преку порталот „eUprava“, планираат викендов да дојдат во Белград за да примат вакцина за коронавирус. Некои скопјани со кои дописникот на Бета разговарал ќе одат во Белград само за да се вакцинираат и веднаш ќе се вратат, но има и такви …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС – Рекордни бројки, тестови за дуќани, полициски часови…ЕВРОПА СЕ ЗАТВОРА!

ТРЕТИОТ бран на пандемијата на коронавирус ги погодува европските земји, од кои повеќето одлучуваат за нови мерки или ги продолжуваат старите. Поради ширењето на нови видови на коронавирус и недостаток на вакцини, европските земји се обидуваат да го забават растот на бројот на заразени лица и да ги зачуваат оптоварените …

Повеќе »

Нов земјотрес во Грција почувствуван и во земјава

Еден од 28. земјотреси во Грција пред 20 часот беше почувствуван и во нашата земја… Телеметриската сеизмолошка мрежа во земјава одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при скопскиот Природно-математички факултет, вечерва во 19 часот и 38 минути регистрира земјотрес чиj епицентар се наоѓа 260 килоеметри јужно од Скопје, во соседна Грција. Како …

Повеќе »

СРБИЈА ПРВА ВО РЕГИОНОТ ПО БРОЈОТ НА ОНИЕ КОИ ЈА ДОБИЛЕ ВТОРАТА ДОЗА НА ВАКЦИНА: Според бројот на вакцинирани, на милион жители, Србите се втори во светот!

Во СРБИЈА, според последните податоци на Владата, извршени се 1.375.872 вакцинации против вирусот корона, а втора вакцина примиле 497.729 лица. Кога станува збор за бројот на вакцинации на милион жители, Србија е сè уште петта земја во светот. Пред Србија се Израел, Сејшелите, Обединетите Арапски Емирати и зад САД, Малдивите, …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС: Црногорци за 70. евра се вакцинираат во Србија

Некои граѓани на Црна Гора веќе се вакцинирани против коронавирусот, но во Србија, каде кон крајот на минатата година пристигнале првите дози на вакцината, а масовната имунизација на населението започна кон средината на јануари. Комерцијалната цена на првата од двете дози на кинеската вакцина „Синофарм“ црногорските граѓани во Србија ги …

Повеќе »