Tag Archives: раце

Колку долго коронавирусот може да живее на површините и како да се дезинфикуваат куќата и рацете?

Кога станува збор за коронавирусот се чини дека добрата хигиена е најдобра линија на одбрана… Доказите велат дека корона вирусот најмногу се шири со респираторни капки кои лебдат во воздухот кога заразено лице кива или кашла. Овие капки може да слетаат на вас, но тие исто така може да слетаат …

Повеќе »

(ФОТО) Двегодишно девојче не е запишано во градинка бидејќи нејзиното лице го сметаат за „премногу страшно“

Родителите на двегодишната Софија Закхарова се во шок откако нивното девојче не е запишано во градинка поради својот изглед. „Ни рекоа дека прво детето мораме да го однесем на операција за да може да оди во градинка како и сите останати деца“, тврди нејзината мајка Светлана Закхарова. Нејзината ќерка има …

Повеќе »

Да и помогнеме на Неделка да ги врати своите способности за нормален живот!

„Почувани,здраво,Сакам да ве замолам лично за подршка но ако вие медиумите не, кој? Ние немаме друг,државата во секој поглед кренала раце од нас со што сме принудени да се бориме сами за жал.Затоа сакам да ви кажам продолжувам со борбата.Тешка но остварлива и многу сум среќна што со секоја нова …

Повеќе »

(ФОТО) Покажала колку бактерии детето носи на рацете после играта надвор!

„Тоа се нормални работи на кои секојдневно сме изложени. За здрав имунолошки систем морате да бидете изложени на бактерии“, рекла мајка која направила експеримент со синот. Таша Сторм, техничарка во микробиолошка лабораторија на Универзитетот Кабрило во САД, на наговор на синот направила мал експеримент дома. Земала голема петриева чинија, каква …

Повеќе »

(ФОТО) Ерик Клептон има проблеми со здравјето: „Рацете ми откажуваат и се плашам дека ќе оглувам“

Гитаристот ќе го намали бројот на концерти, како што вели, за да не се посрамоти пред своите фанови. Минатата година морал да откаже настапи поради тежок бронхитис и оштетување на нервите… „Тешко ми е да свирам гитара и сфатив дека мојата состојба повеќе нема да се подобри“ се пожалил гитаристот …

Повеќе »