Tag Archives: раце

СИМПТОМ КОЈ НИКОГАШ НЕ БИ ГО ПОВРЗАЛЕ СО ЗАМАСТЕН ЦРН ДРОБ: Се влошува доцна навечер и навечер, не смеете да го игнорирате

Чешањето во рацете и нозете укажува на сериозна болест! Дознајте кога симптомите на замастен црн дроб се најзабележливи. Неалкохолниот масен црн дроб („”nonalcoholic fatty liver” – NAFL) е спектар на болести што вклучува масна инфилтрација на црниот дроб (стеатоза) и неалкохолен стеатохепатитис (NASH). Оваа болест се карактеризира со формирање на …

Повеќе »

Здравјето е на прво место: Искористете ја сезоната на пливање – Пливајте секој ден најмалку половина час!

Треба максимално да ја искористите сезоната на пливање, бидејќи оваа спортска активност толку позитивно влијае на здравјето што дури се тврди дека го продолжува животот… Освен тоа, пливањето е физичка активност погодна за секого, без разлика на возраста или кондицијата. Го зајакнува кардиоваскуларниот систем, го стабилизира крвниот притисок, го продлабочува …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Том Хенкс ги загрижил фановите: На јавен настап му се треселе рацете и едвај го држел микрофонот!

Но, неговите фанови се загрижија и при неговото недамнешно присуство на филмскиот фестивал во Кан кога било многу очигледно дека актерот е видно ослабнат. View this post on Instagram A post shared by 75th Cannes Film Festival (@cannes.2022) Актерот Том Хенкс се појави на почетокот на овој месец во Сиднеј, …

Повеќе »

Што МОЖЕ да открие за нас ДВИЖЕЊЕТО НА РАЦИТЕ? Говорот на телото исто така кажува што не сакаме!

Експертите за говор на телото анализираат што откриваат вашите раце за вас Уметноста на читање на говорот на телото во голема мера се потпира на невербални знаци. Повеќето од неискажаните навестувања дадени од говорот на телото се разбираат потсвесно. Ако сте обучени, можете да разберете што сака некој да каже …

Повеќе »

Што ПОЛОЖБАТА НА РАЦЕТЕ открива за нас? За една сме убедени дека има негативно значење, а всушност е позитивно!

Познавањето на говорот на телото може да го промени начинот на кој ги разбираме другите луѓе. Намерно или потсвесно, многу делови од нашето тело изгледаат на одредени начини кога чувствуваме одредени емоции. Движењата на главата можат да откријат некои аспекти на моменталната емоционална состојба. Лицето е несомнено важен дел од …

Повеќе »

Три симптоми се сигурен знак за срцев удар – вратот, рамената и рацете се клучни

Крајот на одморот и враќањето на работа може да биде поттик за срцев удар. Затоа, според лекарите, првиот работен ден треба добро да се испланира за да се решат насобраните обврски, бидејќи намалувањето на стресот е добро за кардиоваскуларниот систем, особено за оние чие здравје е веќе нарушено. Инфарктот може …

Повеќе »

(ФОТО) Се родило бебе со РЕКОРДНИ 34 прсти на рацете и нозете! Дали ПОЛИДАКТИЛИЈАТА Е НАСЛЕДНА?

Кога се раѓаат бебињата, треба да имаат 20 прсти на рацете и нозете, но што да направите ако вашето бебе има повеќе? Полидактилија е состојба во која луѓето и животните се раѓаат со еден или повеќе дополнителни прсти на рацете, стапалата или шепите. Рекордер по најголем број прсти на рацете …

Повеќе »

ЗНАЦИ НА ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ на прстите на рацете и нозете дека можеби ИМАТЕ „ТИВОК УБИЕЦ“

Следењето на нивото на холестерол е од клучно значење и може да помогне да се намали ризикот од срцеви проблеми или мозочен удар. Нема никакви симптоми, па затоа е тешко да се забележи, но еден експерт објаснил како може да забележите висок холестерол во прстите на рацете и нозете. Што …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) КОЛКУ ЛОША СУДБИНА – ПОРАДИ СВИРЕПА БОЛЕСТ ДЕВОЈКА (24) ОСТАНАЛА БЕЗ РАЦЕ И НОЗЕ: Сега нејзината надеж за подобар живот е во ОВА, но мора да ЧЕКА!

Стоматолошката медицинска сестра, Бејза Доган (24), добила смртоносен и редок тип на менингитис наречен менингококал (meningococcal) кога имала 20. години. Болеста ги нападна нејзините бубрези, што предизвикало сепса и ампутација на рацете и нозете. Ја спасила нејзината мајка Михрибан (54) која и донирала бубрег. Поради сите ужасни работи што и …

Повеќе »