Tag Archives: ракомет

(ВИДЕО) Хаос во Охрид – Репрезентативец на Македонија удрен со пендрек по глава

Ракометарите на Вардар го освоија трофејот во Купот на Македонија совладувајќи го Пелистер (26:25), а по натпреварот дојде до масовна тепачка на паркетот. After the match Filip Taleski was hit with a baton by a police officer! pic.twitter.com/UF7ZBrKuSu — Rasmus Boysen (@RasmusBoysen92) May 13, 2023 По последниот звук на сирената …

Повеќе »

(ФОТО) Убедлива победа на македонските ракометари на Президент Куп на Мундијалот

Сениорската машка репрезентација на Македонија со убедлива победа против репрезентацијата на Алжи го започна настапот на Президент Куп на Мундијалот. МАКЕДОНИЈА – АЛЖИР 40:25 View this post on Instagram A post shared by РФМ (@macedonianhandballfederation) Следен натпревар на ракометарите на Македонија е во сабота во 18:00 часот против селекцијата на …

Повеќе »

СП ВО РАКОМЕТ: Трета шанса за македонските момчиња

„Ракометната репрезентација на Македонија учествува на осмо светско првенство; дванаесетто големо натпреварување во низа. Со седум дебитанти на теренот и еден од најмладите национални тимови на мундијалот, тешко се носевме со двата противника во групата. ПОРАЗИТЕ БОЛАТ и навистина ни е жал што до сега не ја израдувавме бројната фаланга …

Повеќе »

(ФОТО) СП 2023: Норвешка пресилна за Македонија – но ова е само почеток

Големиот фаворит Норвешка не дозволи изненадување и ја совлада македонската репрезентација со 39:27 во првото коло Ф-групата на Светското ракометно првенство 2023. На натпреварот одигран синоќа во „Таурон арена“ во Краков победникот беше познат уште по првото полувреме. Отпорот на избраниците на селекторот Кирил Лазаров траеше дваесетина минути, а потоа …

Повеќе »

(ФОТО) Македонската репрезентација денеска стартува на Светското првенство во ракомет

Светското првенство во ракомет за мажи на ИХФ 2023 година е 28-ми настан чиј домаќин е Меѓународната ракометна федерација. Се одржува во Полска и Шведска од 11 до 29 јануари 2023 година. Данска е двократен бранител на титулата светски шампион, откако ги освои изданието во 2019 и 2021 година. View …

Повеќе »

Кире Лазаров: „Со напорна работа може да се дојде до резултати“

Тој смета дека сегашниот состав има перспектива и дека долги години ќе игра заедно. Очекува по неколку години да се достигне скандинавскиот стил – брз ракомет и многу трчање. Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, очекува добри игри на претстојното Светско првенство и дека со напорна работа може да …

Повеќе »

Денеска почнува Светското првенство во ракомет: Данците ја бранат титулата, Швеѓаните и Французите сакаат да им ја одземат

Светското првенство за ракометари, кое до 29 јануари ќе го организираат Шведска и Полска, почнува денеска. Ова е 28. издание на СП и второ на кое ќе учествуваат 32 репрезентации кои ќе бидат поделени во осум групи со по четири селекции. Натпреварите ќе се играат во полските градови Краков, Катовице, …

Повеќе »

(ФОТО) Екипата на „Бекстејџ“ на Светско првенство во Полска заедно со македонските ракометни репрезентативци

Само неколку дена не делат од Светското првенство во ракомет за мажи во Полска. Екипата на „Бекстејџ” секојдневно ќе ве известува ов Светското првенство, директно од Краков. Нашите ракометари ги очекува сериозен предизвик во групата во Краков против Норвешка, Холандија и Аргентина. Лазаров задоволен од своите избраници Подготвени сме да …

Повеќе »

(ФОТО) За СОС детско село во „Борис Трајковски“ се собраа сите звезди, и’ ракометни и музички

Организаторот на настанот, Ракометната федерација на Македонија, уште еднаш ја покажа својата хуманитарна димензија со поддршката на најранливите, децата и младите без родителска грижа. Актуелните македонски ракометни репрезентативци и ветераните синоќа во СЦ „Борис Трајковски“ одиграа ревијалниот натпревар со хуманитарен карактер. Сите приходи од билетите за овој ракометно-музички спектакл „Сите …

Повеќе »