Tag Archives: рак на дојка

(ВИДЕО) Ги лекувала Анџелина Џолии Шерил Кроу и советувала: „Ова е суперхрана во борбата против ракот!“

Минатиот месец беше месец за подигање на свеста за ракот на дојката, па заедницата Forks Over Knives имаше вебинар наречен „Одбрана на дојка: стратегии за рак“, од светски познатиот хирург за рак на дојка Др. Кристи Фанк. Фанк лекувала познати личности како Анџелина Џоли и Шерил Кроу и е меѓу …

Повеќе »

(ФОТО) ЕВЕ КАКО ДЕНЕС ИЗГЛЕДА РУБИ ОД ХИТ СЕРИЈАТА: Преживеала СВИРЕПА БОЛЕСТ, се развела после една година, а станала баба на 38. години!

Актерката Барбара Мори го освои светот со улогата на заводничката Руби, а и денес познатата актерка е многу привлечна и привлекува внимание каде и да се појави. Мексиканската теленовела наречена „Руби“ почна да се емитува ширум светот во 2000-тите. Македонија, како и остатокот од светот, беше луда по оваа серија. …

Повеќе »

На што треба жената да обрне внимание при самопреглед на градите

Секоја осма жена во светот во текот на животот боледува од рак на дојка, а во моментот на дијагнозата на речиси четвртина од нив болеста им е дијагностицирана во напредна фаза. Д-р Ивана Костадиновиќ објаснува на што да се внимава при самопрегледот и кои се сите важни фактори на ризик. …

Повеќе »

(ФОТО) Позната актерка во четврта фаза на рак: „Има денови кога сè ме боли, но јас сум среќна!“

АКТЕРКАТА Оливија Њутн-Џон се бори со рак на дојка во четврта фаза. Таа во емисијата „Today“ раскажала како се чувствува и зборувала за своето здравје. „Се чувствувам прилично добро. Иако има денови кога сè боли”, рекла Оливија и додала дека „низ патувањето со ракот наидува на различни изненадувања и пресврти”. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ХРАБРА ЖЕНА – ВОДИТЕЛКА НАПИШАЛА ПРОШТАЛНО ПИСМО НА ЛЕВАТА ДОЈКА: Неодамна дознала дека боледува од рак, а нејзината ХРАБРОСТ е инспирација за многумина!

Популарната водителка, на која неодамна и било откриено дека има тумор од шест сантиметри, напишача отворено писмо и му се заблагодарила на своето тело, а со нејзините зборови предизвикала насмевка на лицата на многумина! Водителката на Би-Би-Си, Џулија Бредбери напишала проштално писмо до левата града, бидејќи оди на мастектомија поради …

Повеќе »

(ФОТО) Семејството во солзи ја исполнило нејзината последна желба: Погребана Марина Туцаковиќ 

Марина Туцаковиќ била погребана на Новите гробишта во Белград. Славната авторка на стихови ќе почива како што сакаше покрај својот син Милош, кој почина во 2013. година. Сопругот Александар Фута Радуловиќ и синот Лашча со плачење се простија од својата сопруга и мајка, а на погребот присуствуваа бројни поп sвезди, меѓу …

Повеќе »

Почина Марина Туцаковиќ

Текстописецот Марина Туцаковиќ почина на 68 -годишна возраст, потврдил нејзиниот син Милан Лака Радуловиќ. Марина Туцаковиќ со години се бореше со ракот на дојката. Пред неколку дена, неа и бил дијагностициран коронавирус, поради што била хоспитализирана во КБЦ Драгиша Мишовиќ. View this post on Instagram A post shared by Marina …

Повеќе »

Еве кои опасностите ги демнат луѓето кои не пешачат секој ден

Претходната година не беше најактивна за многу луѓе. Всушност, според една студија објавена во ноември 2020 глодина во Annals of Internal Medicine,само во првите 30 дена од пандемијата, просечниот број чекори кај 455.404 испитаници во 187 земји се намалил за 27,3 проценти. Многумина го заменија активниот начин на живот со …

Повеќе »

(ФОТО) ЖИВОТНИ УДАРИ – 4 СМРТНИ СЛУЧАИ КОИ ГО УНИШТИЛЕ ЖИВОТОТ НА ЏОН ТРАВОЛТА: Судбината му ги одзеде луѓето што најмногу ги сакаше!

Кога се појави во првиот филм, Џон Траволта стана апсолутен „алфа маж“. Мажите ширум светот сакаа да личат на него, а жените копнееа да имаат еден таков маж покрај себе, но неговата судбина беше далеку од среќна. Додека сите жени воздивнуваа по Џон Траволта, а мажите сакаа да бидат како …

Повеќе »