Tag Archives: Рафаел Надал

Беретини во полуфинале по трилерот со Монфис, Надал блиску до историјата

Се ближи конечниот исход во Мелбурн во двете конкуренции Италијанскиот тенисер Матео Беретини најавува жестока битка против Рафаел Надал во полуфиналето на Австралија Опен. Тоа ќе биде реприза на полуфиналето на УС Опен во 2019. година. Тогаш Рафа славеше рутински со 7:6, 6:4, 6:1 и го направи претпоследниот чекор до …

Повеќе »

Надал се коцкаше, па го совлада Шаповалов за ново полуфинале на АО

Рафаел Надал е во полуфиналето на Мелбурн. Шестиот играч во светот, по голема борба и промашени два сета вишок, сепак го победи Денис Шаповалов со 6:3, 6:4, 4:6, 3:6, 6:3. Се очекуваше Канаѓанецот да му биде рамноправен ривал на Шпанецот, но почетокот на мечот не го навестуваше тоа. Првиот сет …

Повеќе »

РАФАЕЛ НАДАЛ: Новак не е над Австралија опен, турнирот ќе биде одличен и без него!

Додека Новак Ѓоковиќ ја чека одлуката на Сојузниот суд дали ќе му биде дозволено да игра на турнирот во Австралија, на првиот Грен слем сезонава се појавуваат се повеќе личности од тенисот. Ретко кој има нешто корисно и убаво да каже, а еден од оние кои привлекуваат големо внимание со …

Повеќе »

(ФОТО) Со одложување сепак одржана ждрепката за АО – ЃОКОВИЌ ДОБИЛ РИВАЛ: На почетокот српско дерби а Надал (можно) во полуфиналето!

НАЈДОБРИОТ светски тенисер Новак Ѓоковиќ се подготвува за Австралија Опен, а штотуку беше одржана ждрепката за турнирот во Мелбурн. Новак Ѓоковиќ, првиот носител на Австралија опен, во првото коло ќе ги одмери силите со својот сонародник Миомир Кецмановиќ. Победникот од српскиот дуел во второто коло ќе се сретне со победникот …

Повеќе »

„БИ САКАЛ ДА НЕ ИГРА!“ Рафаел Надал дознал за одлуката на судот за Ѓоковиќ, а реакцијата …

НОВАК Ѓоковиќ успеа на суд да го „победи“ министерството за внатрешни работи по повод укинувањето на визата на аеродромот, а веднаш потоа реагирал големиот ривал на Ноле, Рафаел Надал. Тој посочил дека ја почитува одлуката на судот за враќање на визата на Новак Ѓоковиќ, но … – На спортски план …

Повеќе »

Надал освоил титула и испишал историја

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал ја освои титулата на турнирот во категоријата АТП 250 во Мелбурн. По два одиграни сета, Надал го победи Максим Креши, домашниот играч со 7:6 (8:6), 6:3. Шпанецот немал лесна работа. Во првиот сет немало брејкови, а Надал во тај-брејкот повел со 3-0. Ја испуштил предноста и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) На АО некои ќе бидат и невакцинирани: За неколкумина исклучок!

Организаторите на Австралија опен, првиот Грен слем турнир во тениската сезона, потврдија дека „мал процент“ од учесниците ќе можат да учествуваат на турнирот, иако не се вакцинирани против корона вирусот. Овие натпреварувачи ќе добијат „медицински исклучок“. Се очекува во јануари во АО да дојдат вкупно околу 3.000 играчи и помошен …

Повеќе »

Тренерот на Надал позитивен на корона: „Почувствував силни симптоми!“

Карлос Моја, тренерот на шпанскиот тенисер Рафаел Надал, открил дека е заразен со корона вирусот и дека почувствувал силни симптоми. Моја беше во Абу Даби со Надал, кој изјавил дека бил позитивен на тестот при враќањето во Шпанија. „Сакам да ве информирам дека и јас сум позитивен на Ковид-19. Кога …

Повеќе »

(ФОТО) Надал речиси никогаш не се појавува во јавност со сопругата, а сега направиле исклучок со причина

Рафаел Надал важи за тенисер кој љубоморно ја чува својата приватност и ретко се појавува во јавноста со сопругата Марија Франциско Переља. Сепак, тие одвреме-навреме прават исклучок… Марија и Рафа се појавиле заедно во Мадрид за да ја одбележат десетгодишнината од Фондацијата Рафа Надал. Тенисерот ја основа фондацијата заедно со …

Повеќе »