Tag Archives: пустина

(ВИДЕО) Спелеолозите влегле во пеколниот бунар. Се верувало дека ги вовлекува луѓето, еве што откриле!

Група омански спелеолози прво се спуштиле на дното на познатата јеменска дупка Бархут, чудо на природата, што локалните жители го избегнуваат затоа што веруваат дека е затвор за демони и ги држат туристите подалеку од него поради приказните дека „ги вовлекува луѓето и животните ако се преближат“. Забранетиот „Бунар на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Во Дубаи на 50. степени научниците успеале со дронови да предизвикаат дожд

Научниците во Обединетите Арапски Емирати работат на нови методи за манипулирање со времето за да се зголеми количината на дожд во таа пустинска земја. Според „The Independent“, методот што се користи во Дубаи се потпира на технологијата на беспилотни летала. Беспилотните летала ослободуваат електричен набој во облаците, принудувајќи ги да …

Повеќе »

(ВИДЕО) Бебето што спие привлекува се’ повеќе туристи!

Голема скулптура на бебе што спие е поставена во пустината Гуазхоу, северна Кина, во провинцијата Гансу. Скулптурата е долга 15. а висока девет метри. Автор на скулптурата е Донг Шубинг.   View this post on Instagram   A post shared by Artgaleri first account 🙏🎨 (@artinstic) Засега нема информации што …

Повеќе »

(ВИДЕО) Пустината Сахара побеле од снег

Снег ја покри пустината Сахара. Јануари во многу делови во светот донесе снег, меѓу нив оваа година и во Сахара што не е невообичаено и во Саудиска Арабија каде температурата падна до -2 степена целзиусови. На снимките што станаа вирални може да се виси како снегот ги прекрива песочните дини …

Повеќе »

(ВИДЕО) МИСТЕРИЈА СРЕДЕ ПУСТИНА: Тргнали да ги пребројат овците и наишле на метално чудо скриено меѓу карпите. Погледнете го обеликсот повисок од 3. метри!

Мистериозен метален предмет висок повеќе од 3,5 метри е пронајден во оддалечен дел од пустината во Америка. Металниот монолит, како што го опишаа, бил пронајден како „засаден“ во земјата, скриен во залив меѓу црвени карпи. Вработените во Институтот за заштита на дивиот свет во државата Јута, го забележале овој обелиск …

Повеќе »

(ФОТО) ФЕНОМЕНОТ НА АТАКАМА – Пустина што цвета – ремек дело на природата

Пустината Атакама во Чиле е површина без вода, составена од солена почва, песок и скаменета лава. Сепак, сето ова престанува да биде важно во вистински услови… Атакама се смета за целосно неплодна почва поради специфичноста на овој терен и затоа што е заштитена од двете страни од Андите и крајбрежните …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) РЕШЕНА МИСТЕРИЈАТА НА САМОВИЛСКИТЕ КРУГОВИ: Оваа појава со децении ги мачела научниците – потоа се сетиле на една математичка теорија!

Интригантни кружни слоеви на неплодно земјиште, први забележани на сувите пасишта на Намибија, а потоа видени расфрлани низ задниот дел на Австралија, наречени „самовилски кругови“, ги оставија научниците да се прашуваат како да го објаснат нивното постоење. Теоријата стара 70 години очигледно и помогна на науката да го објасни потеклото …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Призори кои хипнотизираат: Ова се најубавите места за живеење!

Фотографот пет години патува низ светот во потрага по најубавите места за живеење… Белгискиот фотограф Себастијан Неги (33) веќе пет години патува низ светот, фотографирајќи ги најубавите можни места за да се помине ноќта или да се живее. За време на патувањата во 20. држави низ сите шест континенти, тој …

Повеќе »

(ФОТО) Базенот Хамилтон  – Оаза среде пустина

Во срцето на пустината во Тексас, САД, во близина на градот Остин, се наоѓа базенот Хамилтон – зелена оаза која зафаќа заштитено подрачје од 0,92 квадратни километри, а кое е омилена локација за локалното население и многу туристи во жешките летни денови. Базенот Хамилтон е природен извор формиран во варовникот …

Повеќе »