Tag Archives: пушење

Едноставни трикови да го освежите просторот каде се пуши

Во просториите каде се пуши застоен мирис на чад од тутун, често се вовлекува во толкава мерка што вентилацијата не помага. Доколку не можете да избегнете пушење дома, испробајте ги следниве трикови кои ќе ви помогнат. 1. Не држете ги прозорците отворени на кип – циркулацијата на воздухот е премала …

Повеќе »

Борба против пушењето – намалување на штетите е подобро отколку строги регулаторни забрани

Звучи парадоксално, но статистичките податоци покажуваат дека сѐ повеќе луѓе во светот пушат, иако бројот на пушачи се намалуваше во претходните децении. Многумина во Америка ја гледаат причината за ова во „крајно непријателскиот пристап на стручната јавност кон помалку штетните алтернативи на цигарите“. Томас Браун, писател, професор по историја и …

Повеќе »

Еве зошто се сугерира дека во пандемијата на корона вирусот дефинитивно треба да се престане со пушењето!

Пушачите треба да ја сфатат пандемијата како најсериозно предупредување за веднаш да се запре оваа лоша навика, велат здравствените експерти. Студиите покажуваат дека пушачите имаат поголема веројатност да се разболат, па дури и да умрат ако се заразат со коронавирусот отколку непушачите. Пушењето ги оштетува трепетелките, ситните влакна налик на …

Повеќе »

ОПАСНА НАВИКА – Предупредување на докторите: УШте ли не сте престанале да пушите во ера на Ковид – 19?

Најдобар начин за спречување на респираторни заболувања е да се откажете од пушењето, а лекарите предупредуваат дека пушачите се почувствителни на Ковид и дефинитивно треба да престанат да пушат. Не е новост дека тутунот е штетен за здравјето. Кампањите за јавно здравје детално не информираа, објаснувајќи дека без оглед на …

Повеќе »

Исчистете го телото од токсини: Доколку овојпат сте одлучни да се ослободите од пушењето направете го тоа со овие намирници!

Ако сте престанале да пушите или сте страствен пушач, најбрзиот начин да го исчистите вашето тело од никотин е со помош на оваа храна. Спанаќ Фолната киселина е многу важна за нормално функционирање и развој на организмот, но исто така му помага на организмот да се ослободи од никотинот. Големи …

Повеќе »

(ВИДЕО) Застрашувачко видео кое покажува какви се последиците од пушење после само еден месец

Сите знаат дека пушењето е штетно за нашиот организам но сепак повеќе од милијарда луѓе во светот редовно пушат. За да ги потсетат луѓето на ужасните последици од пушењето Public Health England објавил видео кое покажува како димот од цигарите влијае на нашите плуќа веќе после самое ден месец пушење.  …

Повеќе »

(ФОТО) Глумецот станал хит на интернет: Не дозволил маската да го спречи во пушењето!

Холивудскиот актер Бен Афлек не дозволил маската да го спречи да пуши цигара. Додека од една страна, тој е заштитен од коронавирус, Афлек не се чини дека многу размислува за тоа дека пушењето исто така е штетно за здравјето. Сепак, наскоро стана хит на Интернет. I’m always stressed out by …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОПАСНО ПУШЕЊЕ – Запалил цигара во текот на возењето и предизвикал експлозија на автомобилот

Пушењето во автомобилот предизвикало голем проблем кај овој возач пред да ја запали цигарата употребил спреј за освежување на просторија.Така предизвикал експлозија која целосно го уништила автомобилот и го загрозила неговиот живот. Инцидентот се случил пред очите на многубројни минувачи во англискиот град Халифакс. Локалните медиуми пренесуваат дека експлозијата го …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хирург објавил снимка од бели дробови после 30. години пушење!

Д-р Чен на социјалните мрежи објавил видео со мандаринскиот збор „јејејан“, во превод: „Престанете да пушите“. Мажот починал од откажување на белите дробови. Видеото, снимено за време на операцијата, го погледнале повеќе од 25. милиони луѓе на социјалните медиуми, коментирајќи дека тоа е најдобрата кампања против пушењето што ја виделе …

Повеќе »