Tag Archives: пушачи

ЕФИКАСНО – 12. рецепти за чистење на белите дробови: Липата и овесот ќе направат чудо!

Билните чаеви ќе помогнат да се ублажат ефектите од конзумирањето на никотин Според Светската здравствена организација, околу шест милиони луѓе ширум светот умираат од последиците од пушењето годишно. Во ризичната група не спаѓаат само активните пушачи. Валканата слуз и други штетни материи се таложат и во белите дробови на пасивните …

Повеќе »

Три зачини кои ги чистат белите дробови на (поранешните) пушачи

Истражувањата покажаа дека консумирањето на одредени видови храна и пијалоци му помага на организмот да се ослободи од штетните материи, а три зачини се одлични сојузници во чистењето на белите дробови. Лук Лукот има многу лековити својства, го нарекуваат природен антибиотик, моќно растение со антиканцерогено и антиинфламаторно дејство кое ги …

Повеќе »

Еве зошто се сугерира дека во пандемијата на корона вирусот дефинитивно треба да се престане со пушењето!

Пушачите треба да ја сфатат пандемијата како најсериозно предупредување за веднаш да се запре оваа лоша навика, велат здравствените експерти. Студиите покажуваат дека пушачите имаат поголема веројатност да се разболат, па дури и да умрат ако се заразат со коронавирусот отколку непушачите. Пушењето ги оштетува трепетелките, ситните влакна налик на …

Повеќе »

(Рецепт) За пушачи и бивши пушачи: Напиток кој ги чисти белите дробови од токсини од цигарите

Ако сте пушач или бивш пушач вашите бели дробови веројатно се полни со токсини од цигарите. За да ги исчистите ќе ви користи напитокот со лековити својства направен од три растителни „снагатори“, ѓумбир, кромид и куркума. Ѓумбир Овој древен зачин од дамнина се користи поради своите исцелувачки својства. Помеѓу останатото помогнува …

Повеќе »

Пушачи, исчистете ги белите дробови за 3. дена: Спречете рак, исфрлете маснотии и вишок вода од организмот!

Потребни ви се само три дена за да се чувствувате како препородени… Чистењето на телото од токсини е и тоа како важно за нашето здравје, а посебно внимание треба да обрнат пушачите. Добрата работа на белите дробови води кон подобро здравје и расположение а нивното повремено чистење е важно бидејќи …

Повеќе »

За пушачи и бивши пушачи: Напиток кој ги чисти плуќата од токсини од цигарите

Ако сте пушач или бивш пушач вашите плуќа се веројатно полни со токсини од цигарите. За да ги исчистите ќе ви користи напитокот со лековити својства направен од три растителни „снагатори“, ѓумбир, кромид и куркума. Ѓумбир Овој древен зачин од дамнина се користи поради своите исцелувачки својства. Помеѓу останатото помогнува …

Повеќе »

Пушачи, доматите би можеле да ве спасат

Исхраната богата со домати и овошје донесува низа здравствени полезности, од намалување на ризикот за рак до јакнење на имунолошкиот систем. Според новата студија, тие продукти можат и’ да ја обноват функцијата на плуќата на бившите пушачи. Секоја година отприлика 55. отсто пушачи се обидуваат да престанат да пушат. Престанувањето …

Повеќе »