Tag Archives: пудинг

(ВИДЕО) Фин крем колач за секој ден

Нема да можете да одолеете на оваа слатка овошна фантазија. Фил: 1/2 л полномасно млеко 2 пудинзи од ванила 1 ванилин шеќер, по желба 100 гр шеќер 50 гр путер 50 мл слатка павлака Бисквит: 100 гр путер на собна температура 50 гр шеќер во прав 3 јајца 150 гр …

Повеќе »

ЈА ЧУВА ТРАДИЦИЈАТА – Кралицата Елизабета за Божик има посебен подарок за својот персонал

Пудингот што го дели во палатата досега го нарачувала од „Хародс“, но извори откриваат дека со текот на времето таа се префрлила на „пообичниот“, од „Теско“. Британското кралско семејство е многу традиционално, а некои од нивните традиции се честопати неразбирливи или малку необични. Една од нив е и подарување божиќни …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт за чоколаден пудинг со чиа семе без варење кој го намалува лошиот холестерол

„Чиа семето е супер продукт со растително потекло кое е богато со омега 3 и омега 6 масни киселини, белковини и прехрамбени влакна. Во здравата исхрана има место и’ за вкусен пудинг, а особено ако го правиме со додавање на квалитетни продукти како чиа семките, овошје и какао во прав. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Колач од еден сад: Десерт како сладолед – идеален за лето

Еве еден брз и непечен колач кој може да ви замени и сладолед… Состојки: 1 литар млеко 3 кесички пудинг од чоколадо 5 лажици шеќер (по вкус) 250 г путер или маргарин 300 г бисквити банани 250 г чоколадо за готвење 250 мл слатка павлака Подготовката е многу едноставна а …

Повеќе »

(ВИДЕО) Банана крем колач: Брз летен десерт без печење!

Ќе уживате во феноменалниот вкус Состојки: 500 мл млеко, 1 кесичка пудинг од ванила, 80 г шеќер, 6 ливчиња желатин, 300 мл слатка павлака, 4 – 5 банани, 200 – 300 г бисквити (зависи од тавата), 2 лажици мармалад од јагоди, 2 лажици вода, 80 – 100 г чоколадни трошки …

Повеќе »

(ФОТО) Брза и едноставна, непечена, торта со бисквити

Потребно е: 400 г бисквити 100 г путер 2 кесички пудинг од чоколадо 2 кесички пудинг од слатка павлака 2 лажици шеќер во прав 1 литар млеко 4 лажици шеќер 2 кесички ванилин шеќер Подготовка:во 500 мл млеко со по еден ванилин шеќер и 2 лажици шеќер сварете ги пудинзите. …

Повеќе »

Куглоф – англиски пудинг со урми и карамел сос на Џејми Оливер

Англичаните иамат долга традиција во подготвување на пудинзи. Меѓу омилените на познатиот готвач Џејми Оливер е „Пудинг со урми и карамел сос“… Потребно е: 4 кесички чај „Еарл“, или по ваш вкус 450 г урми 1 рамна лажичка цимет 1 морско оревче 3/4 шоља мек путер 2,5 шољи (од 250 …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт за чоколаден пудинг со чиа семе без варење кој го намалува лошиот холестерол

„Чиа семето е супер продукт со растително потекло кое е богато со омега 3 и омега 6 масни киселини, белковини и прехрамбени влакна. Во здравата исхрана има место и’ за вкусен пудинг, а особено ако го правиме со додавање на квалитетни продукти како чиа семките, овошје и какао во прав. …

Повеќе »

(ФОТО) Волшебен посен колач со бисквити и јаболки

Торта која ќе ја правите и кога не постите! Состојки:200 г посни бисквити, 1 кг јаболки, 200 г шеќер, 1 кесичка пудинг од ванила, цимет по вкус, 300 мл вода, шеќер во прав. Подготовка: изчистете и изрендајте ги јаболките, наросете со шеќер, додајте половина од водата, цимет по вкус и …

Повеќе »