Tag Archives: прво коло

Мастерс во Рим – Вавринка понижен од 249. играч во светот

Испаднал во првото коло Швајцарскиот тенисер Станислас Вавринка го заврши настапот на АТП турнирот во Рим во првото коло. Во моментов, 17-от рекет во светот беше поразен од 18-годишниот Италијанец Лоренцо Мусети, 249-ти на АТП-листата, со резултат 0:2 во сетови. Вавринка го загуби првиот сет со неверојатни 0:6. Вториот сет …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ЃОКОВИЌ МОЌНО ПО 18. ГРЕНД СЛЕМ ТРОФЕЈ: Новак загуби само 6.гема во дуелот со Џумхур

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, го победи Дамир Џумхур со 3:0, во сетови 6:1, 6:4, 6: 1 во првото коло на УС Опен. Во второто коло од првиот Грен слем, кое се игра за време на круната, Ѓоковиќ за ривал ќе го има Кајл Едмунд, кој го совлада Александар …

Повеќе »

АО – прв ден: Елиминирани Шаповалов и Чориќ – сигурни Федерер, Циципас и Ѓоковиќ

Ниту половина од натпреварите во машка конкуренција не се одиграа на првиот ден од Австралија опен во Мелбурн. Деветнаесет натпревари беа откажани или опрекинати, така што на вториот ден од турнирот, програмата ќе беше пренатрупанаа, буквално на секој терен. Сепак, од елиминација не „избега“ Денис Шаповалов (13-ти носител) и Борна …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ѓоковиќ успешно ја започна одбраната на титулата во Мелбурн

Вториот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ се пласираше во второто коло на Австралија опен, совладувајќи го Германецот Јан Ленард Струф со 3:1 на стартот на турнирот. Rising to the occasion. The World No.2 steps up a gear to take the second set against Struff 6-2, having won the first in …

Повеќе »

(ВИДЕО) Роџер Федерер загуби сет и се мачел со 190. играч на светот

Сумит Нагал од Индија беше поразен од Роџер Федерер во првото коло на УС Опен 3:1. Нагал е квалификант кој е 190 на АТП-листата а првиот сет го добил со 6:4. Потоа Швајцарецот ги победи следните три 6:1, 6:2 и 6:4. Не се чинеше дека Роџер ќе има проблем против …

Повеќе »

(ВИДЕО) На стартот рутински: Новак убедлив за минување во второто коло!

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го совлада Шпанецот Роберт Карбалјас-Баин за да ја започне својата одбрана на титулата УС Опен. Во својот прв натпревар со 76-от играч на планетата, Србинот рутински славеше во три сета за еден час и 54 минути игра – 6:4, 6:1, 6:4, со што продолжи одлична …

Повеќе »

(ВИДЕО) Новак Ѓоковиќ ја мина првата пречка во Синсинати, но имаше неочекуван напад од еден „немирко“!

Во Синсинати, тенисерите имаат сериозни проблеми. Една голема пеперутка пречеше на мечот помеѓу Пуи и Мареј, после што еден собирач на топки некако ја зема и отстрани од теренот, а Новак Ѓоковиќ имаше блиска средба со штурец… Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ полека ја враќа старата форма, а рано утрово ја …

Повеќе »