Tag Archives: протези

(ФОТО) Му биле ампутирани двете нозе, но сепак успеал да се искачи на врвот на Монт Еверест 

Поранешниот војник на Гурки, Хари Буда Магар, стана првото лице со ампутација над коленото кој се искачи на Монт Еверест, изјави во неделата член на неговиот тим. „Тој стигна до врвот Сагармата во петокот околу 15 часот по непалско време. После тоа се спушти во базниот камп и ќе се …

Повеќе »

(ФОТО) Веќе имаме фотографија на 2022 година: Цел свет во солзи!

Сликата на малиот Мустафа и неговиот татко Мунзир Ел Незел, на која и двајцата имаат широки насмевки на лицата, се „заканува“ да стане фотографија на 2022 година. Мустафа и неговиот син веќе беа протагонисти на наградуваната фотографија со наслов „Тешкотијата на животот“ направена од турскиот фотограф Мехмет Аслан, која минатата …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НЕВЕРОЈАТНА ПРИКАЗНА – Бебето го оставила во болница а 20. години подоцна открила дека нејзината ќерка е светски позната!

На Параолимписките игри во Лондон во 2012 година, целиот свет зборуваше за една девојка: 20-годишната Американка Џесика Лонг, која освои 5. златни и два сребрени медали. Таа е убедливо најуспешната пливачка на Параолимписките игри досега. Но, она низ што поминала како дете е вистински кошмар… Џесика не е родена во …

Повеќе »

(ФОТО) Роберт Дејвид Хол од серијата „ЦСИ“ го слави 73. роденден: Симпатичниот патолог не куца поради улогата – пред 40. години доживеал стравична несреќа па морале да му ги ампутираат и двете нозе!

И покрај сите несреќи што го следеле, sвездата на серијата „CSI“ најде време да ги инспирира другите. Роберт Дејвид Хол е роден на 9. ноември 1947. година во Источен Оринџ, Њу Џерси. Студирал во гимназијата Тустин во Калифорнија и во 1971. година дипломирал англиска литература на УЦЛА.   View this …

Повеќе »