Tag Archives: протеини

ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ: Том Брејди се колне во овие трикови за јакнење на имунитетот!

НАЈДОБРИОТ американски играч на рагби (американски фудбал)  во историјата, Том Брејди, е навикнат да го турка своето тело до границите на издржливоста. Но, тоа му успева благодарение на здравите навики што ги следи со години. Тие се особено важни во време на епидемијата на коронавирус која владее низ целиот свет, …

Повеќе »

ПОЖЕЛНИ СЕ УМЕРЕНИ ФИЗИЧКИ АКТИВНОСТИ – Протеинска диета: За еден месец до совршена линија!

Суштината на протеинската диета е да се трошат масните наслаги, додека се одржува постојната мускулна маса. За време на оваа диета, пожелна е умерена физичка активност, три пати неделно. Елиминирајте ги слатките од вашата исхрана, а внесот на вода е пожелно во што е можно поголемо количество. Оваа диета трае …

Повеќе »

ПРОТЕИНСКИ БОМБИ – 5. намирници кои се преполни со протеини а не се месо или јајца: Природен извор на белковини за добро здравје

Во продолжение дознајте која храна има големо количество белковини… Белковините, покрај мастите и јаглените хидрати, се многу важен дел од исхраната и служат за обнова и градење на ткивото и мускулите. Главниот извор на белковини или протеини е храната од животинско потекло. Но, постојат и други намирници што можете да …

Повеќе »

Кравјо или растително: Нутриционистите ја решиле дилемата кое млеко е поздраво!

Веројатно мислите дека растителните млеко како бадемово и соја се многу поздрави, сепак не сте во право. Вака изгледа рангот на млеката според придобивките што ги имаат за нашето тело. Кравјо млеко всушност има најмногу придобивки. Во него се крие голема количина на протеини кои се одговорни за градење мускули, …

Повеќе »

Научете да јадете здраво: 5. златни правила!

Запознајте се со основните принципи на здрава исхрана за да можете правилно да се храните. Треба за себе да направите со оптимална шема. Не обидувајте се да ја промените вашата исхрана за еден ден, туку ромените воведувајте ги постепено. Научете ги главните принципи за здрава исхрана. 1. Секое утро, на …

Повеќе »

(ВИДЕО) СЕ СОБЛЕКОЛ СРЕДЕ ЕМИСИЈА и сите ги шокирал со својот изглед – во седмата деценија!

И’ во седмата деценија од животот, славниот бодибилдер се пофалил со совршено вајано тело и мускули. Петар Челик има освоено 18. титули на Светскиот шампион за 55. години како што тренира и сè уште се натпреварува. Петар многу се грижи за неговиот изглед, а во изминатите 70. години изел 200.000 …

Повеќе »

(ФОТО) Протеини во исхраната – ПРОТЕИНСКИ БОМБИ ЗА ЗДРАВИ КОСКИ И ЈАКИ МУСКУЛИ: Овие 10. намирници имаат повеќе белковини од јајцата!

На прво спомнување на протеини, повеќето ќе помислат на јајца, но има храна која е повеќе богата со протеини Протеините или белковините се неопходни за раст и регенерација на целиот организам и заедно со водата се најважните материи во организмот. Тие се одговорни за развој на мускули, ткива, коски, кожа, …

Повеќе »

(ФОТО) Секој ден јадел по три јајца: Она што му се случило на организмот го изненадило и него – Ова морате да го знаете!

Има многу намирници за кои во исто време се верува дека се здрави но и дека му штетат на организмот. На пример, вегетаријанците со избалансирана исхрана своите протеини ги добиваат исклучиво од ајца. Од друга страна, јајцата се поврзани со високи нивоа на холестерол со децении, така што многу луѓе …

Повеќе »

(ФОТО) Црвената леќа е далеку поздрава и од црвеното месо!

Црвената леќа е исклучителен извор на железо. Особено им се препорачува на жени во периодот на месечниот циклус, кога се изложени на дефицит на железо во крвта. Се смета дека е далеку поздрава и од црвеното месо, затоа што за разлика од месото не содржи калории и масти. Хемоглобинот е …

Повеќе »