Tag Archives: протеини

(ВИДЕО) СЕ СОБЛЕКОЛ СРЕДЕ ЕМИСИЈА и сите ги шокирал со својот изглед – во седмата деценија!

И’ во седмата деценија од животот, славниот бодибилдер се пофалил со совршено вајано тело и мускули. Петар Челик има освоено 18. титули на Светскиот шампион за 55. години како што тренира и сè уште се натпреварува. Петар многу се грижи за неговиот изглед, а во изминатите 70. години изел 200.000 …

Повеќе »

(ФОТО) Протеини во исхраната – ПРОТЕИНСКИ БОМБИ ЗА ЗДРАВИ КОСКИ И ЈАКИ МУСКУЛИ: Овие 10. намирници имаат повеќе белковини од јајцата!

На прво спомнување на протеини, повеќето ќе помислат на јајца, но има храна која е повеќе богата со протеини Протеините или белковините се неопходни за раст и регенерација на целиот организам и заедно со водата се најважните материи во организмот. Тие се одговорни за развој на мускули, ткива, коски, кожа, …

Повеќе »

(ФОТО) Секој ден јадел по три јајца: Она што му се случило на организмот го изненадило и него – Ова морате да го знаете!

Има многу намирници за кои во исто време се верува дека се здрави но и дека му штетат на организмот. На пример, вегетаријанците со избалансирана исхрана своите протеини ги добиваат исклучиво од ајца. Од друга страна, јајцата се поврзани со високи нивоа на холестерол со децении, така што многу луѓе …

Повеќе »

(ФОТО) Црвената леќа е далеку поздрава и од црвеното месо!

Црвената леќа е исклучителен извор на железо. Особено им се препорачува на жени во периодот на месечниот циклус, кога се изложени на дефицит на железо во крвта. Се смета дека е далеку поздрава и од црвеното месо, затоа што за разлика од месото не содржи калории и масти. Хемоглобинот е …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најпопуларниот доктор на Балканот тврди: Жената секое утро мора да го изеде ова за да биде здрава и вита!

За овој појадок организмот ќе ви каже:Фала ти што ми го даде ова! Кардиоваскуларниот хирург, доктор Емир Солаковиќ, го привлекува вниманието со своите изјави за здрав начин на живот пред се бидејќи на гледачите им се обраќа директно и без влакна на јазикот. Во текот на гостувањето во една емисија …

Повеќе »

(ФОТО) Продукти кои имаат повеќе протеини од јајцата

Не е во ред јајцата да имаат толку голем монопол на листата продукти со висок удел на протеини… Здрав и активен живот не може без протеини, а кога се тие во прашање, знаете ли кои продукти ги имаат најмногу? Можеби веднаш ќе се сетите на месо и јајца, но едно …

Повеќе »

(ФОТО) Наскоро ќе започнат постите: 5. занемарени извори на протеини кои ќе ви помогнат во секојдневието!

Дали знаевте дека вклучување на стотина грама наут во дневното мени го намалува нивото на холестерол? Од 11. март започнуваат велигденските пости и секој од нас размислува како да го збогати менито а да не биде монотоно и здодевно. Некои со години си имаат своја шема за исхрана за време …

Повеќе »

(ФОТО) Астронаутска диета: Тело на богинка за 13. дена, а ги решава и’ проблемите со варењето!

Благодарение на големото количество протеини кои ќе ги внесувате во текот на оваа диета резултатот е големо губење на килограмите без последици по мускулите. Дали некогаш сте слушнале за астронаутската диета? Станува збор за фантастичен начин да го забрзате метаболизмот, истопите одвишните килограми но и да го решите проблемот со …

Повеќе »

(ФОТО) Најдобри замени за месо: Седум продукти кои се богати протеини!

Велигденскиот пост е време кога луѓето се откажуваат помеѓу останатите работи и’ од месото.Навиките добиени во текот на посните денови не би било лошо да се пренесат и на цела година. Ако сте вегетаријанец, или едноставно одбегнувате да јадете месо или, конечно,својата исхрана сакате да ја базирате на протеини, добро …

Повеќе »