Tag Archives: прослави

(ФОТО) СКРОМНО – Меган Маркл полни 40 години: Забавата ја организира планерот на Опра, а ќе се служи само американска храна!

Сопругата на принцот Хари, војвотката од Сасекс, Меган Маркл, сака познатиот организатор на прославите Оприн, Колин Кови, да и организира роденденска забава. Забавата нема да биде толку возбудлива како онаа што ја организираше војвотката во 2019. година по повод дарувањето на бебе. Меган Маркл го користи планерот за забави на …

Повеќе »

Во Москва строги мерки поради епидемијата на корона: За новогодишната ноќ сите ресторани ќе бидат затворени

На новогодишната ноќ сите ресторани во Москва ќе бидат затворени, изјави шефот на Одделот за трговија и услуги на рускиот главен град, Алексеј Немерјук. „Новата година ќе дојде, нема да исчезне никаде, ќе се појави на 31. декември, но за жал, очигледно, во нешто поскромен формат. Повеќето ресторани нема да …

Повеќе »

Ѓоковиќ: „Утре можам да ја завршам кариерата, но…“

Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер во светот, ги „наполни батериите“ за турнирот во Виена, престојувајќи во родниот Белград, каде уживаше со семејството. Првиот рекет во светот минатата недела го изненадил неговиот син Стефан,кој имаше роденден, и во интервју открил дека тоа му е поважно од што било на светот. „Секогаш постои …

Повеќе »

(Рецепт) 3. традиционални торти кои одолеваат на времето: Ова се најдобрите домашни торти!

За најрадосните прослави подгответе убава домашна торта која ќе ги воодушеви домашните…но и гостите… Васина торта Состојки: Кора: 5 јајца, 4 лажици шеќер, 1 лажица лебни трошки, 100 г мелени ореви. Фил: 5 жолчки, 100 мл млеко, 200 г мелени ореви, 9 лажици шеќер, 3 штангли чоколадо, порттокал, 5 јајца, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Светот ја дочека Новата 2020. со огномет и песна!

Ширум светот Новата година се дочека со огномет и песна, прослави… Жителите на Австралија новата година ја дочекаа на традиционален начин со спектакуларен огномет одржан во пристаништето на Сиднеј, и покрај бројните пожари кои натерале илјадници луѓе да ги напуштат своите домови и спас да најдат во морето, што било …

Повеќе »

(ФОТО) Водици се прослави и во Загреб, крстот во рацете на Петар Симонов

Македонските навивачи ја продолжија традицијата на големите ракометни натпреварувања за време на големиот христијански празник Богојавление – Водици. Околу 50 Македонци верскиот празник Водици го прославија во Хрватска, во црквата „Св. Злата Мегленска” во Загреб. Повеќегодишната традиција – фрлање на крстот за Водици му донесе среќа на Петар Симонов од …

Повеќе »

(ФОТО) Кога се сака се може: Елена Велевска прослави 10. години брак

И покрај тоа што Велевска нема никаде да настапува, телевизиската публика ќе може да ја гледа во новогодишното шоу… Фолк-пејачката Елена Велевска после 23. години настапување за Нова година, овој пат реши 2018. да ја прослави во кругот на семејството. Пред само неколку дена таа со сопругот Маријан ја прославија …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Солени штрудли со фил од спанаќ и урда

Состојки: Тесто: 500 г. брашно 30 г. свеж кавасец 70 мл. масло 1 лажиче шеќер 1 лажиче сол 125 мл. кисела вода 125 мл. млако млеко Фил: 300 г. исчистен спанаќ 170 г. урда или сирење 1 белка сол, малку бибер 1 жолчка 1-2 лажици путер или маргарин Подготовка: во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Како Жељко Јоксимовиќ го прослави раѓањето на близначките?

Популарниот Жељко Јоксимовиќ и неговата сопруга Јовна станале родители на близначки, Ана и Срна, а новопечениот татко организирал прослава по повод нивното раѓање. Имено, Жељко во еден ресторан во Белград организирал прослава на која ги угостил своето семејство, соработниците, пријателите… Славјето во семејството на Јоксимовиќ траело веќе два дена, а …

Повеќе »