Tag Archives: пролет

Уживајте во неделното сонце: Од вторник можен дожд!

Се радуваме на секој сончев зрак, и би требало да уживаме во нив бидејќи оваа пролет се чини дека е многу променлива… Метеоролозите најавуваат дека до вторник претпладне ќе се задржи стабилно, суво и топло време. Во вторник во попладневните часови ќе има услови за локален дожд со грмежи, особено …

Повеќе »

(ФОТО) Стојанче Ангелов ужива:„Мислиш мај е а не 27 декември!“

„Предновогодишна атмосфера, во моментов во Скопје. Сонцето сјае, воздухот чист, цвеќето расцветано. Да не се двата Дедо Мразовци позади мене, мислиш мај е, а не 27 декември“, пишува Стојанче Ангелов на својот профил на фејсбук… И’, навистина,сонце, топло, како да не сме на само неколку дена од крајот на годината …

Повеќе »

Доаѓа циклонот „Димитар“: Еве што да очекувате утре!

Уште во текот на оваа ноќ облачноста ќе започне да се зголемува и тоа од запад па така најпрвин во западните предели а во текот на утрешниот ден (среда) врнежите ќе се прошират насекаде низ државава и ќе бидат поинтензивни на крајниот запад и северозапад каде ќе има услови и …

Повеќе »

Денес натпросечно топло

Без поголеми промени на времето ќе помине и понеделник, 29.тти јануари. Слаба магла наутро ќе има локално по котлините. Потоа претпладне во котлините се очекува онаа препознатлива заматеност, додека сосема ведро и со прозрзачна атмосфера ќе биде само на планините. Утрото повторно ќе биде релативно студено. Минималната температура главно ќе …

Повеќе »

Какво време не очекува викендов?

Температури на воздухот кои се несвојствени за овој зимски период од годината, сончево време повремено со мала до умерена локална облачност и повеќе облачност оваа сабота, но без врнежи и со услови за претпладневна магла и ниска облачност по котлините и тоа некаде до сабота, недела. Оваа е сликата за …

Повеќе »

Снегот започна да вее…

Во  раните утрински часови полека територијата на нашата држава потпаѓа под влијание на релативно влажна и студена воздушна маса која се спушта од северните географски широчини. Локално има слаби врнежи претежно од снег и тоа во Крива Паланка, Пробиштип но и локално на западот од државава и тоа особено на …

Повеќе »

Времето денес: Пролет среде зима

Петок ќе помине во знакот на суво време. Наутро по одделни котлини, особено во централниот и источниот регион ќе има услови за појава на ниска облачност. Западниот крај ќе има главно сончево време со мала облачност. Навечер ќе биде претежно ведро. Минималната температура насекаде ќе биде негативна и со вредности …

Повеќе »

Во пресрет на новата година пролетни температури

Поради продор на постуден воздух од север синоќа и во текот на ноќта кон денешниот саботен ден започна да дува северен ветер кој Долж Повардарието повремено ќе биде засилен по интензитет. Ќе има и повремени локални врнежи од дожд додека на повисоките места и на планините особено во северната половина …

Повеќе »

Времето денес стабилно: Нови изненадувања во петок!

Среда ќе започне со слаба магла по котлините, а со ведро време на повисоките места. Претежно ведро во поголем дел од денот ќе се задржи во источниот крај. Состојбата ќе биде нешто поразлична во западниот крај од земјава каде на повисоките места претпладне ќе започне постепено наоблачување. Од оваа облачност …

Повеќе »