Tag Archives: пролет

ДОЛГОРОЧНА ПРОГНОЗА – ЗИМАТА ВО ЕВРОПА Е ЗАВРШЕНА: Од снегот ниту трага ниту глас – каква пролет не очекува?

Во досегашниот дел од  зимата, која започна на 21. декември, сè уште немаме ниту еден зимски циклус, и затоа немаше значителни врнежи од снег. Според месечната прогноза објавена на веб-страницата EFFIS, зимата во Европа заврши. Поточно, позитивно отстапување од температурата се очекува во сите недели до 1. март и рана …

Повеќе »

(ФОТО) Љубовта прави чуда: Антонио Милошоски, на пролет, очекува петта принова!

Другарите и другарките на Давид на шега велат „секое летенце, Милошоски добиваат детенце“. Пратеникот и поранешен министер за надворешни работи Антонио Милошоски (44) и неговата неколку години помлада сопруга Симона, наскоро очекуваат уште една принова во семејството. Во собраниските кулоари се прошири информацијата дека Милошоски пред празниците веќе почестил дел …

Повеќе »

Убави вести за три знаци кои до крајот на пролетта ќе ги вратат бившите љубови!

Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Според ѕвездите, за некои знаци од зодијакот, останатиот дел од пролетта ќе биде многу бурен на љубовен план. Никогаш не е едноставно да се донесе таа одлука, старата љубов …

Повеќе »

Какво времето не очекува денес и наредните денови

На синоптичката состојба барем не до викендот нема некоја особена промена кога станува збор за целокупната синоптичка состојба за подрачјето на Македонија. Па така ниту денешниот ден (четврток) нема да биде ништо поразличен од денешниот, но сепак и денес ќе преовладува сончево, стабилно и топло време со мала локална облачност. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Пролет во Маврово:Убавини како од разгледници!

Кој тоа вели дека Македонија нема свои убавини. Една од нив е Маврово и околината, а велат дека е посебно убаво кога ќе дојде пролет… „Пролет во Мавровијата – во Мавровскиот регион пролетта се рачуна дојдена кога превојот на Царевец на патот кон Галичник ќе биде отворен. Снежните ѕидови некогаш …

Повеќе »

Временска прогноза за викендов: Еве какво време не очекува денес и утре

До понеделник претпладне нашето подрачје ќе биде под дејство на антициклон со зголемено поле на висок воздушен притисок. Па токму ова кај нас во Македонија ќе услови да преовладува претежно стабилно, суво и релативно топло време со мала до умерена локална облачност. Врнежи во најголемиот дел од државата не се …

Повеќе »

Временска прогноза: Какво време не очекува денес и до крајот на неделата?

Што се однесува до денешниот ден (среда) нашето подрачје ќе биде под периферно влијание на средоземна циклонска активност што нам од запад во текот на денот или попладневните часови ќе ни донесе ново наоблачување, па токму овие облаци се очекува да донесат и повремени но локални врнежи од дожд. Нешто …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Дојран како светски парк: Разелени природата во најјужната општина во Македонија

Овие фотографии можеби на прв момент ќе ве залажат дека станува збор за некој светски парк…но, не, вака сега изгледа Дојран. Разелени природата во најјужната општина во Македонија, Дојран. Дојран не е само убав – тој е најубав! Извор Фото: Facebook страна: Doyran/Makedonija

Повеќе »

(ФОТО) Каролина Гочева даде предлог за почеток на пролетта!

Освен за пејачките квалитети за Каролина секогаш се говори и како за модно освестена млада дама која ги следи трендовите. За нејзините вокални квалитети се е кажано и познато, па кога е во прашање нејзината кариера, Каролина низ годините својата музика почна да ја прилагодува на слушателите и обожавателите од …

Повеќе »