Tag Archives: пролет

(ФОТО) Шест пролетни јакни кои станаа неизбежен тренд оваа сезона: Мора да ги имате во вашата гардероба

Нема да погрешите со овие парчиња Зимата е главно зад нас, а подоброто време и повисоките температури не натераа да излеземе од подебелите капути и да скокнеме во полесни алишта за облекување. Кога температурата малку ќе падне или ќе залади навечер, изберете една од најпопуларните јакни оваа сезона… Од оние …

Повеќе »

Зошто е важно пролетното чистење на телото и неговата детоксикација!

Вишокот килограми, но и хроничниот умор, мрзоволност, подуеност, отоци дури и когнитивно затајување се јавува како последица на акумулацијата на токсини во телото во текот на есента и зимата. Тоа е почеток и на многу здравствени проблеми, како зголемување на нивото на холестерол и шеќер во крвта. Главна причина за …

Повеќе »

Утре е ПРОЛЕТНА РАМНОДЕНИЦА: Што треба да знаеме за овој посебен ден?

Утре започнува пролетта. Пролетната рамноденица го означува почетокот на пролетната сезона на северната хемисфера, а таа пристигнува утре, 20 март. Со други зборови, доаѓа пролетта! Се верува дека доаѓањето на пролетната рамноденица е симбол на нов животен циклус, па затоа е вистинско време да застанете, да погледнете наоколу и да …

Повеќе »

ОВИЕ 3. ЗНАЦИ „ЌЕ ПЛИВААТ ВО ПАРИ“ ВО АПРИЛ И МАЈ: Предвидува најпознатиот англиски астролог!

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Доаѓа убав период Со пролетта доаѓа и добрата вест за 3-те хороскопски знаци. Во текот на април и мај ќе бидат придружени со невидена среќа што се однесува до …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) ПРЕВЕНТИВА – Рускиот доктор Алексејевич советува да ги заборавите опасните лекови со СТЕРОИДИ: Решете ги алергиските реакции на природен начин

Алергиите можат да предизвикаат главоболки, во одредени делови од телото и целосно да го оневозможат човекот за неговите секојдневни активности. Доаѓањето на пролетта за некои е омилено годишно време, додека на други им се стемнува кога се буди природата, цвеќињата и поленот кој се шири низ воздухот и предизвикува разни …

Повеќе »

Еве какво време да очекуваме оваа недела!

Веќе е 3. јануари но се чини дека топлиот бран ќе продолжи, па во зима на моменти ќе имаме и сончеви денови, како што најавуваат од УХМР… Денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Претпладне по одделни котлини ќе има појава на магла. Ќе дува слаб до умерен …

Повеќе »

Не очекува сончево и топло време, до 25 степени – Пад на температурите од вторник!

Да уживаме во неколкуте топли денови, барем така најавува УХМР... Времето денеска ќе биде сончево и релативно топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе се движи во интервал од 8. до 12., а максималната ќе достигне од 19. до 25. …

Повеќе »

Какво време не очекува во наредните две недели: Топло но и изненадувања

УХМР излезе со петдневна временска прогноза, но ние се потрудивме да ви овозможиме увид во временските прогнози за наредните две недели преку AccuWeather… УХМР за денес најавува сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од јужен правец.Темпеатурите ќе се искажат до 33. степени. За утре се најавува …

Повеќе »

ПОВТОРНО ПРОМЕНИ: Еве какво време не очекува во наредните 5. дена

Таман се навикнавме на топлите сончеви зраци а веќе се најавуваат големи промени. За денес (среда) УХМР најавува претпладне сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во северните и североисточните делови ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен јужен, а во западните …

Повеќе »