Tag Archives: професор

Ин Мемориам: На 69 годишна возраст почина актерот Данчо Чевревски

На 69 години вчера во Скопје по долго боледување почина актерот и професор Данчо Чевревски. Македонскиот театарски, филмски и телевизиски глумец и продуцент Данчо Чевревски почина синоќа во Скопје на 69 годишна возраст. Чевревски е роден на 17. мај 1951. година во Скопје. Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во …

Повеќе »

(ФОТО) Порака на професорот станала вирална:„Се надевам дека нема да измамувате како мојата жена!“

Пораката што еден професор наводно им ја испратил на своите студенти, со цел да ги извести дека испитот ќе се одложи, станала вирална поради бизарните причини што ги навел “За жал, ќе треба да го одложам испитот и да го откажам предавањето во четврток. Ме застрелаа и завршив во собата …

Повеќе »

(ФОТО 18+): Професор гостувал во утринска програма да зборува за кучињата и ковид но луѓето постојано гледале во…

„Извинете, за кучиња се зборуваше? Премногу ми пречеше меѓуножјето на професорот“, „Панталоните му се многу тесни“, „Ќе ви се јавам професоре“, „Кучиња? Какви кучиња?“, „Дали тој воопшто зборуваше“, се шегувале твитерџиите… Професорот Џејмс Логан се појавил во британската утринска емисија „This Morning Show“ за да зборува за обука на кучињата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Професор победил во британскиот „Милионер“ – го знаете ли вие одговорот на прашањето кое му донело 1. милион фунти?

Еден маж од Велика Британија стана само шести натпреварувач кој успеа да одговори точно на сите прашања во британската верзија на квизот „Дали сакате да станете милионер“, пренесуваат тамошните медиуми. Доналд Феар успеал во ова со користење само на една помош, пола – пола. „Како да седите покрај интернет“, кратко …

Повеќе »

(ФОТО) ЖЕНАТА Е ЖЕНА: Професор, д-р Гордана Силјановска Давкова посакува „добар апетит“ со мусака со тиквички!

Покрај сите активности во предизборната кампања професор, доктор, Гордана Силјановска Давкова најде време да подготви и еден нејзин специјалитет со продукти од нашето поднебје…Убаво е да се види кога еден професор и политичар ја истакнува и својата женска страна и ни понуди еден интересен рецепт… „Во прекрасен амбиент меѓу недопрената …

Повеќе »

Вирусот ја однел првата жртва од светот на џезот: Починал Марсело Пералта

Марсело бил професор по саксофон, импровизации и џез ансамбл во мадридското школо за креативна музика Светот на џезот жали поради првата жртва на вирусот Ковид – 19, аргентинкиот саксофонист Марсело Пералта (59), кој на 11. март починал во болница во Мадрид. За смртта на Марсело прв јавил неговиот пријател, земјак …

Повеќе »

(ФОТО) ЕХ, ДА ИМА ПОВЕЌЕ ВАКВИ ЛУЃЕ – Професор го воодушевил светот: Го хранел и лулал бебето на својата студентка!

Да се биде пример за другите е чест, а овој професор го воодушевил секого што го прочитал објаснувањето покрај фотографија што кружи на социјалните медиуми. Една девојка на тест по географија го земала новороденото бебе со себе. Бебето почнало да плаче на средина на тестот. Девојката сакала да го предаде …

Повеќе »

СТРАШНА СЛУЧКА НА КОСОВО: Малолетничка две години била силувана од шест мажи, меѓу нив професор, полицаец, адвокат, гинеколог…

Шест лица, меѓу кои професор во Гимназија, полицаец и адвокат во средата косовското правосудство ги обвинило дека две години силувале малолетничка, која била присилена да абортира, објавило државното обвинителство. Искуството на таа девојка од западниот дел на Косово ја шокирало земјата и поттикало јавна расправа за статусот на жените во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) БУДАЛА – МОРБИДЕН ПРЕДЛОГ НА ШВЕДСКИ НАУЧНИК: Да станеме канибали и да ги решиме климатските промени!

Шведската ТВ4 ги изненадила гледачите сериозно расправајќи за идејата за јадење на други луѓе „за да се спаси климата“. Шокот доаѓа од Стокхолмскиот саем „Гастро Норд“, инаку познат како „најважната гастрономска платформа во Европа“, на која истражувачот за однесување на потрошувачите, Магнус Содерлунд, професор по маркетинг и раководител на Центарот …

Повеќе »