Tag Archives: продукти

Еден грам колбас го скратува животот за 27 секунди, а знаете ли што го продолжува?

Научниците од Универзитетот во Мичиген пресметале точно, за една минута, како различните намирници влијаат на животниот век. Излегува дека еден грам колбас ви одзема 27 секунди од животот. Експертот за исхрана д-р Светлана Станишиќ вели дека многу зависи од исхраната, но и од други животни фактори. „Ова истражување има одредени …

Повеќе »

АЛКАЛНИ ПРОИЗВОДИ – КЛЕТКИТЕ РАК ЖИВЕАТ САМО ВО КИСЕЛА СРЕДИНА ВО ТЕЛОТО: Ова се намирници кои го алкализираат телото!

Повеќето научници тврдат дека повеќето болести се поврзани со киселинско-базната рамнотежа во телото Уште во 1932. година, германскиот биохемичар Ото Варбург ја доби Нобеловата награда за докажување на поврзаноста помеѓу ракот и киселата средина во телото. „Клетките на ракот живеат само во кисела средина; во алкална средина умираат за точно …

Повеќе »

Божиќни обичаи кај македонскиот народ – секој според можностите, но…: Каде и да си за Бадник дома да си!

Божик е дар над даровите, ден во кој се открило она што е единствено ново под сонцето. Сите нас и сите човечки поколенија Господ не учи да не се одвојуваме едни од други, туку едни на други да си помагаме, да се сакаме, да ги помагаме слабите и сиромашните и …

Повеќе »

Намирница која докажано го продолжува животот

Одамна е познато дека омега 3 мастите, од кои повеќето се наоѓаат во морските риби, имаат корисен ефект врз нашето здравје, а најновата студија открива дека исхраната богата со нив може да го продолжи животниот век на луѓето. Исхраната богата со масна морска риба, која е богатство на омега 3 …

Повеќе »

Трикови со лимон кои ќе ви го олеснат животот

Лимонот е една од најздравите намирници и пожелно е секогаш да го имате дома Освен што е исклучително здрав, лимонот може да се користи и за чистење на разни предмети за домаќинството. Со овие четири трикови ќе го олесните животот. Правите коцки мраз Едноставно направете коцки мраз од користено парче …

Повеќе »

Цени на продукти во грчките супермаркети и ресторани

Сите зборуваат за тоа дека цените во Грција нема да се променат ова лето во споредба со времето пред короната – ниту кога станува збор за туристички аранжмани, ниту кога одите во супермаркет, седите на кафе или гиро во вашето омилено летно одморалиште. На страниците Killdeal.gr и Grckainfo.com, ги проверивме …

Повеќе »

(ФОТО) Цинкот е најголем непријател на ракот: Научниците откриле дека овој минерал е клуч за спречување на ракот!

Конзумирањето на цинкот е нешто што мора да го имате на ум кога се приближува сезоната на грип и настинки, но неговата вредност се протега далеку вон спречувањето на овој релативно нештетлив проблем на нешто многу посериозно – борбата против рак. Истражувачите од Универзитетот Тексас во Арлингтон откриле дека цинкот …

Повеќе »

Кардиолог открил кои намирници треба да се избегнуваат ако се грижите за здравјето на срцето

ШТО е на вашата чинија во голема мера влијае на здравјето на срцето. „Храната која е здрава за срцето содржи хранливи материи за кои се покажа дека користат на кардиоваскуларниот систем или го намалуваат ризикот од развој на срцеви заболувања со намалување на лошиот ЛДЛ холестерол и триглицериди во крвта, …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ: Како да ги сочуваме продуктите од расипување и подолго да ни траат!Совети што ќе ви го олеснат животот!

Во ситуација на неизвесност, кога не знаеме дали и понатаму да ги набавуваме потребните намирници за неколку дена или една недела, секогаш е добредојден совет + како да го сочуваме свежото овошје и зеленчук, сирења и други свежи продукти кои ги набавуваме бидејќи сите сакаме да имаме „домашни резерви“… Видеото …

Повеќе »