Tag Archives: признанија

Почина Драгољуб Ѓуричиќ – најпознатиот тапанар од овие простори

Познатиот музичар Драгољуб Ѓуричиќ (68) почина денес во болницата „Драгиша Мичович“ во Белград од последици на коронавирус Роден е во Цетиње на 10. февруари 1953. година. Свиреше во „Ју Група“, „Леб и сол“, „Кербер“ и беше тапанар на Здравко Чолиќ и Ѓорѓе Балашевиќ. Veliki Dragoljub. Takav je bio, kako mu …

Повеќе »

Починала глумицата од серијата „Resident Evil“: Имала 39. години

Актерката Жанет Маус, позната по улогата во „Resident Evil 8“, починала откако се борела со рак на дебелото црево. Имала 39. години. Таа добила бројни признанија за нејзината улога во „Resident Evil 8: Village“, во кое со својата глума оживеала неколку ликови. Маус, која исто така беше професор по глума, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) После 25. години проговорил љубовникот на принцезата Дијана!

Хаснат Кан, кого принцезата Дијана на пријателите им го опишала како љубов на нејзиниот живот, ја отворил душата после 25. години молк. Точно толку поминало од контроверзното интервју што принцезата го дала за Би-Би-Си, а Хаснат тврди дека познатата ТВ-компанија тогаш манипулирала со Лејди Ди, која потоа починала предвреме.   …

Повеќе »

Познат и наградуван американски музичар починал од корона вирус

Шлесингер осовил три Еми за своите песни во Тв серијата и едно Греми. За песната „hat Thing You Do!“во истоимената комедија со Том Хенкс од 1997. година добил номинација за Оскар. Американскиот кантавтор Адам Шлесингер, најпознат по својата работа во рок бендот „ Fountains of Wayne“, починал во средата од …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хитот „Рома“ на „Нетфликс“ првпат во историјата би можел да добие два Оскари за најдобар филм

Ако на годинешното доделување на Оскари победи во категоријата на најдобар филм и онаа за најдобар филм на странски јазик, остварувањето на режисерот Алфонсо Куарон, „Рома“, би можело да го промени начинот на кој се доживува категоријата странски филм и да стане прв филм во историјата на престижната награда со …

Повеќе »

Ненадејно почина драматургот Горан Стефановски

Во Англија, во местото Кентбери на 66 годишна возраст, ненадејно после куса и тешка болест, почина познатиот драматург Горан Стефановски. Горан Стефановски (роден во Битола,на 27 април 1952), македонски драмски писател. Завршил Филолошки факултет во Скопје, англиски јазик и книжевност. Студирал драматургија на театарската академија на Универзитетот во Белград каде …

Повеќе »

(ФОТО) Отворено писмо на Новак Ѓоковиќ:„Ранлив сум и воопшто не ми е срам да признам!“

Со освојувањето на Вимблдон Новак Ѓоковиќ се врати во првите десет по долгото отсуство од клубот на најдобри играчи. Откако во финалето го победи Рафаел Надал и го освои 13. Гренд-слем во кариерата, Ноле објави отворено писмо на неговата официјална страница за неговите фанови. Го пренесуваме во целост: „Драго семејство …

Повеќе »

(ФОТО) Виз Ер Скопски маратон се развива и напредува благодарение на учесниците, покровителите, партнерите, поддржувачите и соработниците

Иако најголемиот спортски настан Виз Ер Скопски Маратон се одржа пред 12 дена, емоциите и позитивните зборови не стивнуваат  Вчеравечер во хотел Парк и Спа се одржа завршната манифестација на Виз Ер Скопски Маратон, на која присуствуваа сите партнери и учесници на ова спортско случување. Сојузот на спортови на град …

Повеќе »

Нов успех: Златен и сребрен медал за вината на „Стоби“ на меѓународниот натпревар „Мундус вини“

Вината „Аминта“ и „Ркацители“ на винаријата „Стоби“ освоија еден златен и еден сребрен медал на Меѓународниот натпревар за квалитет на вината „Мундус вини“ што се одржува во Германија. Со највисоко признание се закити виното „Аминта“ од бербата од 2015 година, кое е дел од ексклузивната линија вина „Приватна резерва“ (Private …

Повеќе »