Tag Archives: притисок

Ова се најчестите причини зошто мажите се повеќе го избегнуваат бракот, а најчесто се во ЗАБЛУДА

Во последниве години, сè поголем број мажи избегнуваат брак. Можеби е лесно да се класифицираат овие луѓе како оние кои едноставно сакаат да живеат без никогаш да се смират, но ова не е секогаш случај за тоа зошто мажите не сакаат да се венчаат. Постојат многу психолошки и социјални причини …

Повеќе »

ДОБРО ЗА ЗДРАВЈЕТО – Една нова студија покажува дека оваа навика во исхраната може да го намали ризикот од болести

Ако се придржувате до здрава исхрана, тогаш веројатно знаете дека таа треба да вклучува многу зеленчук и овошје, а притоа да внимавате на дневниот внес на шеќер, масти и сол. Едно истражување сега покажа кои навики во исхраната можат да бидат значајни за намалување на ризикот од болести и смрт. …

Повеќе »

10. АЛКАЛНИ НАМИРНИЦИ КОИ ШТИТАТ ОД ДЕБЕЛИНА, ЗДРАВСТВЕНИ ПРОБЛЕМИ, ЛОШО РАСПОЛОЖЕНИЕ: Нека бидат дел од вашето мени

Откако манекенката Ел Макферсон рекла дека користи алкална храна за да стане послаба, настанала голема побарувачка за списокот на овие намирници.Се верува дека алкалната храна помага во одржување на целокупното здравје на телото. Внимавајте што јадете, но најмногу што ве јаде.Меѓутоа, ако сакате витко тело како Ел Мекферсон, тогаш вклучете …

Повеќе »

Не можеме да го замислиме летото без ЛАДНА ВОДА, но може да биде ЛОШО ЗА ЗДРАВЈЕТО – еве кој НИКОГАШ не смее да ја пие

Кога температурата се зголемува, нема ништо поубаво, повкусно и послатко од чаша фина, ледена вода… Сепак, експертите советуваат дека мора да бидете внимателни со неа. Ладната вода секогаш има подобар вкус, бидејќи ниските температури можат да го прикријат лошиот вкус. И покрај добрите својства на водата, која се смета за …

Повеќе »

ЛЕКОВИТОСТ НА МОРИНГАТА – НЕВЕРОЈАТНИ ЕФЕКТИ НА ЗЕЛЕНИОТ ЗЛАТЕН ПРАВ: Ова чудесно растение го регулира крвниот притисок, ги штити срцето и црниот дроб!

Морингата моментално е една од најпопуларните намирници за луѓето кои уживаат во здрава исхрана. По чиа семињата, киноата и ашвагандата, на пазарот за храна се појави нова „суперхрана“ која воодушеви многу поборници за здрава исхрана, нутриционисти и фитнес гуруа. Тоа е моринга, дрво кое расте во подножјето на Хималаите и …

Повеќе »

Намалувањето на внесот на сол го намалува ризикот од многу хронични болести

Солта е вообичаен дел од секојдневната исхрана на повеќето луѓе. Често токму солта го дава или го подобрува вкусот на храната. Експертите велат дека за функционирање на организмот се потребни околу 500 мг сол дневно, додека прекумерното внесување може да го зголеми развојот на разни болести. Светската здравствена организација препорачува …

Повеќе »

Гледањето во голи гради им го продолжува животот на мажите, тврдат научниците

На крајот од истражувањето, научниците заклучиле дека секојдневното гледање на женските гради го намалува крвниот притисок кај мажите и ја намалува можноста за срцеви заболувања. Само десет минути гледање во градите на надарената жена е исто толку ефикасно како и 30. минути аеробик, тврди геронтологот др. Карен Ведерби. Истражување за …

Повеќе »

Време е за ЦИМЕТ: Пет здравствени придобивки кои ќе ве натераат да го засакате уште повеќе

Дали купивте цимет и заборавивте дека е таму? Не дека тоа не се случува. Сепак, треба да почнеме да го внесуваме циметот во нашата исхрана. Истражувањата покажуваат дека има антимикробно, антиинфламаторно, антидијабетично дејство, а помага и при слабеење, но и во борбата против акните. Здрави придобивки од циметот Циметот помага …

Повеќе »

Ова е грешка која редовно ни го уништува сексот

Експертите за секс тврдат дека постојат грешки кои ни го уништуваат сексуалниот живот и дека една од нив е дефинитивно најлоша и најчеста. Руби Пајн е сексолог и открила со што редовно го уништуваме сексот, без воопшто да го сфатиме тоа. „Грешиме затоа во главата ни е само оргазам. Тоа …

Повеќе »