Tag Archives: притисок

Време е за ЦИМЕТ: Пет здравствени придобивки кои ќе ве натераат да го засакате уште повеќе

Дали купивте цимет и заборавивте дека е таму? Не дека тоа не се случува. Сепак, треба да почнеме да го внесуваме циметот во нашата исхрана. Истражувањата покажуваат дека има антимикробно, антиинфламаторно, антидијабетично дејство, а помага и при слабеење, но и во борбата против акните. Здрави придобивки од циметот Циметот помага …

Повеќе »

Ова е грешка која редовно ни го уништува сексот

Експертите за секс тврдат дека постојат грешки кои ни го уништуваат сексуалниот живот и дека една од нив е дефинитивно најлоша и најчеста. Руби Пајн е сексолог и открила со што редовно го уништуваме сексот, без воопшто да го сфатиме тоа. „Грешиме затоа во главата ни е само оргазам. Тоа …

Повеќе »

Редовно консумирајте темно чоколадо: Го регулира пулсот, крвниот притисок и шеќерот во крвта

Темното чоколадо се смета за здраво уживање, со 70 проценти или повеќе какао богато со билни соединенија наречени флавоноиди и флаваноли кои се поврзани со помал ризик од срцеви заболувања и други кардиоваскуларни придобивки. Многу студии веќе покажаа дека темното чоколадо припаѓа на групата здрава храна која исто така има …

Повеќе »

КОЈ АПАРАТ ЗА МЕРЕЊЕ ПРИТИСОК Е ПОДОБАР – ДИГИТАЛЕН ИЛИ СО ПУМПИЧКА? Експертите ја решија дилемата, сите ги прават овие грешки…

Час е добар, час е алармантно висок. Дали е до апаратот? Дали апаратот е расипан или мене притисокот навистина толку ми варира? Вредностите се нормални, па за половина час драстично ќе скокне. Ова е дилема со која се соочуваат речиси сите што често го мерат крвниот притисок. Некои имаат тенденција …

Повеќе »

Сега е време да „навалите“ на МАНДАРИНИ, бидејќи тие ви помагаат на ОВОЈ начин!

Мандарините не се само вкусни, туку содржат и многу хранливи материи и витамини кои можат да помогнат да се спречат болестите. Ако сакате нешто вкусно што има многу здравствени придобивки, имаме предлог. Мандарините секогаш треба да имаат место на вашата листа за купување. Зошто мандарините се толку одлични? Ајде да …

Повеќе »

Сокот од аронија го намалува крвниот притисок и ги отстранува брчките

Познато е дека бобинки од аронија ја подобруваат циркулацијата на крвта, ги зајакнуваат крвните садови и го намалуваат ризикот од срцеви заболувања. Слободните радикали се причина за разни болести во телото, а аронијата може да ја спречи нивната појава, што спречува болести како што е дијабетесот. Аронијата го дезинфицира крвотокот …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ – Со притискање на оваа точка на телото за само неколку моменти го намалуваме стресот

Стресот и вознемиреноста понекогаш можат да не парализираат толку многу што не можеме да направиме ништо. Еден корисник на „Тик Ток“ сподели едноставен трик за кој вели дека може да го намали стресот и напнатоста за само неколку моменти. Треба само да притиснете едно место на раката. Бредли Литерфлај од …

Повеќе »

Еве кои намирници помогнуваат да се намали холестеролот!

Храната има директно влијание врз многу аспекти на животот, вклучувајќи го и здравјето на срцето. Одредена храна може да го подобри нивото на холестерол и за возврат да го намали ризикот од срцеви заболувања. Одржувањето на вашиот холестерол на нормално ниво со избирање на соодветна храна ќе ви помогне да …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Жена се породила на бензинска пумпа. Снимката станала вирална

Возете по автопат и уживате во патувањето, а веќе следната минута се породувате во тоалетот од најблиската бензинска пумпа. Звучи како сценарио за филм, но тоа навистина им се случило на еден пар од Тексас, кој си одел дома од семејна посета на соседна држава. Кејтлин Фулертон Манчера вели дека …

Повеќе »