Tag Archives: природа

(ФОТО) ИМАЛА ПОСЕБНА ПРИЧИНА – Кејт Мидлтон се огласила на Инстаграм и проговорила за здравјето: „Ја знам моќта на природата!“

Кејт Мидлтон по повод отворањето на новите градини во Природонаучниот музеј во Лондон и проговорила за своето здравје. „Многу ја ценам посветеноста на музејот за создавање посебен простор кој ги охрабрува луѓето од сите возрасти повторно да се поврзат со природата и да научат повеќе за тоа како можеме да …

Повеќе »

Колку шетање надвор ни е потребно за да влијаеме на менталното здравје? Важно е дали ќе го избереме градот или природата

Една нова студија повторно нагласува колку е важно да се поминува време во природа Има причина зошто звуците на природата, чврчорење на птиците, потоците што течат, дождот што паѓа често се звучни опции за медитација. Една нова мала студија објавена во Molecular Psychiatry дополнително го нагласува ова. Студијата покажала дека …

Повеќе »

(ВИДЕО) Како изгледа еден од најубавите автопати во светот

Автопатот Хепу-Напо, кој се протега низ југозападниот кинески регион Гуангкси, е навистина посебен. Кина е земја со многу убави локации и прекрасни автопати. Сепак, автопатот Хепу-Напо, кој минува низ југозападниот регион Гуангкси, е навистина посебен. Бетонската конструкција е силен контраст на густите шуми и ридови кои ја опкружуваат и создава …

Повеќе »

(ФОТО) Природен резерват каде што можете да пиете вода од кој било извор, а реката ја менува бојата

Според многу планинари, планината Прењ е најдобрата и најубавата планина во Босна и Херцеговина, позната како исклучително атрактивна дестинација за љубителите на активните одмори и природата. Прењ зафаќа приближно 600 квадратни километри и се наоѓа во централниот дел на Динарскиот планински систем, што го дефинира неговиот карактер. Има единаесет врвови …

Повеќе »

(Рецепти) Заборавете на таблетите: Три моќни ПРИРОДНИ лекови кои помагаат при МИГРЕНА и ГЛАВОБОЛКА

Ако често имате главоболки, или имате мигрена, побарајте помош во природа. Со доаѓањето на студените есенски и зимски денови, поради промената на времето, кај поголем број луѓе се почесто се јавуваат главоболки и мигрени. Доколку и вие спаѓате во таа група, наместо таблети, чија честа употреба не се препорачува, пронајдете …

Повеќе »

(ФОТО) АЛБАНИЈА – Ксамил: Дестинација која ќе ве воодушеви

Иако кај нас почна да заладува, на море е поинаку, а денес ви го претставуваме малото место Ксамил во Албанија… Покрај прекрасните плажи недалеку од брегот, има четири острови до кои може да се стигне со брод. View this post on Instagram A post shared by 𝐎𝐟𝐟𝐢𝐜𝐢𝐚𝐥 𝐩𝐚𝐠𝐞𝐬 𝐊𝐬𝐚𝐦𝐢𝐥 𝐀𝐥𝐛𝐚𝐧𝐢𝐚 …

Повеќе »

Научно докажано: Како за само 20. минути дневно да го намалите кортизолот – хормонот на стрес!

Потребни се само 20. минути на ден за да го намалите стресот и кортизолот – еве што треба да направите! Урбаниот живот вклучува многу стресни ситуации секој ден. Забрзаното секојдневие и многу обврски прават повеќето луѓе да се чувствуваат истоштено од време на време, под притисок и голем стрес. Истражувањето …

Повеќе »

(ФОТО) ПРЕУБАВ ПРИЗОР – Мајката природа прави чуда: Ова уметничко дело е создадено од самата природа

Оваа прекрасна сцена што ја гледате на насловната слика не е дело на уметник, туку е сосема природен, иако необичен, феномен. За можноста да уживаме во нејзината убавина, можеме да му се заблагодариме на фотографот Дери Марони, кој беше на вистинското место во вистинско време. Овој природен феномен првпат го …

Повеќе »