Tag Archives: принц филип

(ФОТО) Ќеркичката на Хари и Меган би требало да се роди на 100. роденден на принцот Филип

Идните родители размислувале да ја именуваат ќерката по покојниот војвода, кралицата или принцезата Дајана, објавил The Sun во саботата. Повикувајќи се на кралски инсајдери во СОединетите Држави, весникот тврди дека Сасекси размислувале да го именуваат своето новородено дете според нејзината почината баба, Лили – кралицата Елизабета Втора.   View this …

Повеќе »

(ФОТО) Принцот Хари прв пат после погребот снимен во јавност – Одржал говор за важноста на вакцинацијата!

Принцот Хари се појавил во јавноста, по прв пат, во неделата по погребот на неговиот дедо, принцот Филип. Тој учествувал на концерт за обединување на светот, чија цел е да се подигне глобалната свест за важноста на вакцинацијата. Сите присутни му аплаудираа на Хари за неговиот говор. „Здраво на сите. …

Повеќе »

(ФОТО) КРАЛИЦАТА ЈА ВООДУШЕВИЛА ЦЕЛА БРИТАНИЈА: Го чува споменот на принцот Филип – не ја спречиле ниту ниските температури!

БРИТАНСКАТА Кралица Елизабета, вчера, уште еднаш покажала дека ќе продолжи да се грижи за наследството на покојниот принц Филип. Завиена во топла облека, таа ги прегледала коњите и количките што нејзиниот сопруг ги чувал во замокот Виндзор. Кралицата, која е позната како страстен љубител на коњи и одгледувач на чистокрвни …

Повеќе »

КОЈ ЌЕ ГО НАСЛЕДИ БОГАТСТВОТО НА ПРИНЦОТ ФИЛИП: Најголемиот дел од имотот ќе го добие кралицата Елизабета, а има…

По погребот на принцот Филип, британските медиуми се занимаваа со темата за наследството на неговиот имот. Принцот оставил зад себе богатство проценето на 10. милиони фунти, кое делумно го заработил за време на неговата кариера во морнарицата, и не треба да се заборави дека како член на кралското семејство, тој …

Повеќе »

(ФОТО) Дијамантите на Кејт Мидлтон на погребот на принцот Филип носат тајна порака

На погребот на принцот Филип, Кејт Мидлтон се појавила со накит што носи скриена порака за солидарност. Кејт пристигнала во Виндзор, на погребот, со ѓердан, кој и припаѓал на кралицата Елизабета Втора, со дијамантски обетки и во црн костум. Тој ѓердан и обетки од истиот сет биле знак на солидарност …

Повеќе »

(ВИДЕО) Како Меган Маркл му одала почест на принцот Филип?

Вчера беше одржан погребот за британскиот принц Филип, сопруг на кралицата Елизабета. Неговиот внук принцот Хари дојде на погребот од Америка, а неговата сопруга Меган Маркл остана во Калифорнија, бидејќи лекарот и забранил да патува поради напредната бременост. Сепак, откриено е дека Хари и Меган заедно успеале да му оддадат …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПОСЛЕДНА ЖЕЛБА НА ПРИНЦОТ ФИЛИП: Тие имале посебно место на погребот – војводата инсистирал да бидат на присутни на последното испраќање бидејќи КРВТА НЕ Е ВОДА!

На списокот со 30 „избрани“ членови на семејството на кои им било дозволено да присуствуваат на погребот на принцот Филип, имало и тројца германски принцови, кои војводата ги избрал лично да ги претставуваат неговите роднини, со кои е во крвно сродство, на неговиот погреб. На таа, германската страна на неговото …

Повеќе »

(ФОТО) Кралицата на погребот седела сама со насолзени очи

КРАЛИЦА Елизабета го придружуваше ковчегот на нејзиниот покоен сопруг, принцот Филип, од замокот Виндзор до црквата Свети Џорџ. Со звуците на националната химна, таа излегла од Бентли и дошла до ковчегот, каде што за момент застанала, значајно, за да му оддаде почит на Филип, а во позадината се слушало ѕвонење …

Повеќе »

(ВИДЕО – ВО ЖИВО) Погреб на принцот Филип: Службата започна – на испраќањето само најблиските – братучед ги дели Хари и Вилијам

Принцот Филип, војводата од Единбург и сопруг на кралицата Елизабета Втора, кој почина минатата недела на 100-годишна возраст, ќе биде погребан денеска по комеморацијата во капелата Свети Ѓорѓи во замокот Виндзор. Погребната служба започна. Благословот го даде деканот на Виндзор. Тој рече: „Денес сме тука во капелата Свети Ѓорѓи за …

Повеќе »