Tag Archives: примена

Чудотворен напиток: Помогнува при дијабетес, главоболка…

Приправките на народната медицина имаат одговор на сите прашања, можат да ги излекуваат сите болести, а во последно време е повторно во тренд, особено на социјалните мрежи. Посебно е популарен оцетот од јаболко кој може да послужи за лекување на се, барем така велат, од главоболка до симнување на одвишните …

Повеќе »

Ова е НАЈЗДРАВИОТ ПРИРОДЕН ПРОИЗВОД а волку смеете да го внесете дневно

Медот од дамнина се смета за еден од најздравите природни производи за организмот, но не треба да се претерува, советуваат експертите. Ангела Лемонд, нутриционист за „Womens Health“, вели дека не е потребно да се претерува со конзумирањето на мед, бидејќи освен што е здрав за нашето тело, содржи и многу …

Повеќе »

Сите придобивки од АРГАНОВОТО масло: Шест причини зошто треба да започнете да го користите

На што прво помислувате кога ќе го слушнете изразот „арганово масло“? Сјајна, мека коса? Да, и ние, но ова фантастично масло има поинаква примена. Можеби сте малку збунети од сите овие масла затоа што не знаете кои да ги користите, но она што е добро да се знае е дека …

Повеќе »

ЈА ИМА НА СЕКОЈ ПАЗАР, ЕФТИНА Е И ПРАВИ ЧУДА ЗА СРЦЕТО И БУБРЕЗИТЕ: Го намалува и притисокот а и лекарите ја препорачуваат!

Не само што е добра за здравјето, туку има и многу малку калории, поради што е одличен сојузник во борбата против вишокот килограми. На пазарите ја има, чини многу малку и прави чуда за здравјето. Станува збор за ротквица! Оваа храна е неправедно запоставена поради силниот вкус и токму нејзината …

Повеќе »

„Работиме на сертификат – тоа не е пасош!“

Европската комисија следната недела ќе предложи новите сертификати на ковид 19 да комбинираат информации за вакцинација, закрепнување од болест и резултати од тестови со цел да се избегне дискриминација меѓу граѓаните, изјавил европскиот комесар за правда Дидие Рејндерс. Земјите-членки од југот на ЕУ кои се потпираат на туризмот се надеваат …

Повеќе »

(ВИДЕО) Фиоката под рерната на шпоретот повеќето ја користат за ставање садови: Нејзината намена е потполно поинаква – Трикот го открил еден корисник на ТикТок

Многу домаќинки фиоката под рерната на класичен електричен шпорет ја користат за чување садови што не ги користат често. Претежно има складирани тави, а понекогаш и капаци и тигани. Во некои куќи, овој дел од шпоретот служи како „пригодна фиока за сè и сешто“ – шрафцигери, шмиргла, марамчиња … Но, …

Повеќе »

ОВИЕ ЗЕМЈИ БИ МОЖЕЛЕ ДА ВОВЕДАТ КОВИД ПАСОШИ: За влегување на нивната територија ќе ви биде потребна потврда за вакцинирањето!

Повеќе од пет часа, водачите на Европската унија разговарале за потребата од заеднички пристап во продолжувањето на борбата против пандемијата, вклучително и предлог за издавање на сертификат за вакцинација. Одлуката била да се одложи донесувањето на таа одлука, а самата дискусија повторно ги поделила членкитена повеќе „блокови“. Нешто пообединети биле …

Повеќе »

(Рецепт) СОВРШЕН НАРОДЕН ЛЕК – Црн слез: Помага против кашлица, бактериски инфекции, воспаление на кожата, болки, чешање и сува кожа

Една од најчестите употреби на црниот слез е против болки, кога се нанесува локално врз кожата. Ако имате модринки или повреди на кожата, може да направите облога од листовите и да ја поставите врз болното место. Слезот (Malva Sivestris) расте со височина од над 1 метар. Стеблото е округло, разгрането …

Повеќе »

(ФОТО) 10 најмоќни природни антибиотици: Ги убиваат сите бактерии и ги бркаат вируси, а сите ги имаме дома!

И покрај напредокот во современата медицина, не треба да ги забораваме моќните природни лекови… Додека денес имаме современа медицина, нашите предци за лекување на разни болести морале да се потпираат на земјата и природата само за да набават антибиотици. Подолу ви донесуваме листа на растенија кои ги уништуваат бактериите и …

Повеќе »